SFT11608: Tyskspråklig litteratur og kultur
- Snitt (beståtte)
- 3,76B
- Stryk
- 1,7 %
- Kandidater
- 531
- År
- 2008–2025
H2025
snitt 4,32 blant beståtte
3,80 med stryk
25 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,76
- Snitt med stryk
- 3,69
- Strykprosent
- 1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 531
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 369 | 84 % | 3,80 | 1,6 % |
| Menn | 71 | 16 % | 4,10 | 0,0 % |
Av 440 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 25 | 4,32 (B) | 12 % |
| 2024 | 24 | 3,67 (B) | 0 % |
| 2023 | 24 | 3,13 (C) | 0 % |
| 2022 | 22 | 3,47 (C) | 14 % |
| 2021 | 29 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2020 | 34 | 3,88 (B) | 0 % |
| 2019 | 49 | 3,88 (B) | 0 % |
| 2018 | 47 | 3,70 (B) | 0 % |
| 2017 | 54 | 3,81 (B) | 0 % |
| 2016 | 48 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2015 | 36 | 3,78 (B) | 0 % |
| 2014 | 31 | 3,86 (B) | 10 % |
| 2013 | 23 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2012 | 18 | 3,89 (B) | 0 % |
| 2011 | 18 | 3,78 (B) | 0 % |
| 2010 | 21 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2009 | 21 | 3,62 (B) | 0 % |
| 2008 | 7 | 3,86 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SFT11608
Hva er snittkarakteren i SFT11608 ved Høgskolen i Østfold?
Snittet blant beståtte er 3,76, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 531 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SFT11608?
1,7 % av kandidatene har strøket i SFT11608 ved Høgskolen i Østfold i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i SFT11608?
Den vanligste karakteren i SFT11608 er B (31 % av kandidatene), og 60 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SFT11608?
SFT11608 Tyskspråklig litteratur og kultur gir 10,0 studiepoeng ved Høgskolen i Østfold.
Hvem tar SFT11608?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i SFT11608?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere SFT-emner ved Høgskolen i Østfold
- SFT11809 Tyskspråklig litteratur, kultur og muntlig kommunikasjon
- SFT12111 Tysk: Tema fra språk, litteratur, kultur og didaktikk
- SFT11008 Tysk: Muntlig tysk med digitale verktøy
- SFT11507 Tysk språk I
- SFT11717 Tysk språk II
- SFT11519 Tysk språk I
- SFT11019 Muntlig tysk og tysk fonetikk
- SFT11707 Tysk språk II
- SFT10003 Lingvistikk for språkstudenter
- SFT21010 Tysk: Tekstproduksjon og translasjon
Emner studentene på SFT11608 også tar
- SFE11020 Britisk litteratur 339 kandidater
- SFE11220 Britisk kultur 343 kandidater
- SFE11118 Engelsk: Grammatikk og fonetikk 1 425 kandidater
- SFE11320 Engelsk: Amerikansk kultur 248 kandidater
- SFE11520 Engelsk: Amerikansk litteratur 222 kandidater
- SFE11418 Engelsk: Grammatikk og fonetikk 2 304 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 531 kandidater tatt SFT11608 (Tyskspråklig litteratur og kultur) ved Høgskolen i Østfold. Snittkarakteren blant beståtte er 3,76 (B), den vanligste karakteren er B, og 60 % ender på A eller B. 1,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 4,32 (B) – opp fra 3,67 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

