- Snitt (beståtte)
- 2,45–2,51D–C
- Stryk
- 18,3–19,3 %
- Kandidater
- 217–225
- År
- 2018–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2023
snitt 2,10–2,45 blant beståtte
1,75–2,25 med stryk
10–14 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,45–2,51
- Snitt med stryk
- 1,98–2,04
- Strykprosent
- 18,3–19,3 %
- Med bokstavkarakter
- 217–225
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 87 | 50 % | 2,68 | 11,5 % |
| Menn | 87 | 50 % | 2,22 | 20,7 % |
Av 174 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2023.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 10–14 | 2,10–2,45 (D) | 8–18 % |
| 2022 | 24 | 1,94 (D) | 25 % |
| 2021 | 29–31 | 1,67–1,83 (D) | 26–28 % |
| 2020 | 51–52 | 2,65–2,70 (C) | 15–16 % |
| 2019 | 56–57 | 2,36–2,42 (D) | 21 % |
| 2018 | 47 | 3,02 (C) | 13 % |
Ofte stilte spørsmål om MGL5MA101
Hva er snittkarakteren i MGL5MA101 ved NLA Høgskolen?
Snittet blant beståtte er 2,45–2,51, som tilsvarer bokstavkarakteren D–C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 217–225 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MGL5MA101?
18,3–19,3 % av kandidatene har strøket i MGL5MA101 ved NLA Høgskolen i perioden 2018–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MGL5MA101?
Den vanligste karakteren i MGL5MA101 er D (24–25 % av kandidatene), og 16–18 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MGL5MA101?
MGL5MA101 Matematikk 1, modul 1 5-10 gir 10,0 studiepoeng ved NLA Høgskolen.
Hvem tar MGL5MA101?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MGL5MA101?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MGL5MA101?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MGL-emner ved NLA Høgskolen
- MGL5PE101 Pedagogikk og elevkunnskap 101 5-10
- MGL5PE102 Pedagogikk og elevkunnskap 102 5-10
- MGL5PE103 Pedagogikk og elevkunnskap 103 5-10
- MGL5MA102 Matematikk 1, modul 2 5-10
- MGL5VIT301 Vitenskapsteori og metode for den forskende lærer
- MGL5PE201 Pedagogikk og elevkunnskap 201 5-10
- MGL5SA101 Samfunnsfag 1 5-10
- MGL5MA201 Matematikk 2, modul 1 5-10
- MGL5MA103 Matematikk 1, modul 3 5-10
- MGL5PE202 Pedagogikk og elevkunnskap 202 5-10
Emner studentene på MGL5MA101 også tar
Fra Grunnskolelærerutdanning for trinn 5-10: studentene der tar både MGL5MA101 og disse.
- MGL5MA202 Matematikk 2, modul 2 5-10 160 kandidater
- MGL5SA201 Samfunnsfag 2 5-10 124 kandidater
- MGL5SA301 Demokrati og deltakelse 94 kandidater
- MGL5SA302 Samfunnsfaglige perspektiver på mangfold og fellesskap 91 kandidater
- MGL5SA-M Masteroppgave i samfunnsfag 66 kandidater
- MGL5MAT-M Masteroppgave i matematikk 31 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2023 har 217–225 kandidater tatt MGL5MA101 (Matematikk 1, modul 1 5-10) ved NLA Høgskolen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,45–2,51 (D–C), den vanligste karakteren er D, og 16–18 % ender på A eller B. 18,3–19,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 18,3–19,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

