BST 97421: Bedriftsutvikling for SMB
Én av 3 eksamener i BST 9742 Bedriftsutvikling for SMB
- Snitt (beståtte)
- 3,22–3,23C
- Stryk
- 0,3–0,5 %
- Kandidater
- 1 177
- År
- 2011–2019
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2019. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2019
snitt 3,00 blant beståtte
3,00 med stryk
67 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,22–3,23
- Snitt med stryk
- 3,21–3,22
- Strykprosent
- 0,3–0,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 177
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 434 | 38 % | 3,32 | 0,0 % |
| Menn | 707 | 62 % | 3,22 | 0,0 % |
Av 1 141 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2019.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2019 | 67 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2018 | 134–136 | 3,13–3,14 (C) | 1 % |
| 2017 | 159 | 2,97 (C) | 1 % |
| 2016 | 154 | 3,43–3,44 (C) | 0 % |
| 2015 | 104–106 | 3,13–3,15 (C) | 1–2 % |
| 2014 | 128 | 3,26–3,28 (C) | 0 % |
| 2013 | 140 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2012 | 175 | 3,21–3,22 (C) | 0 % |
| 2011 | 116 | 3,45 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om BST 97421
Hva er snittkarakteren i BST 97421 ved BI?
Snittet blant beståtte er 3,22–3,23, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 177 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2019, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BST 97421?
0,3–0,5 % av kandidatene har strøket i BST 97421 ved BI i perioden 2011–2019. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BST 97421?
Den vanligste karakteren i BST 97421 er C (45 % av kandidatene), og 37 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BST 97421?
BST 97421 Bedriftsutvikling for SMB gir 15,0 studiepoeng ved Handelshøyskolen BI.
Hva ligger du an til i BST 97421?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BST-emner ved BI
- BST25311 Prosjektledelse
- BST95021 Øk.styring & invest.analyse
- BST32021 Salgsledelse og personlig salg
- BST17031 Logistikkledelse - SCM
- BST16121 Anvendt Makroøkonomi
- BST14101 Human Resource Management
- BST32103 Digital markedsføring
- BST11403 Forr.utv. og digitalisering
- BST11402 Forr.utv. og digitalisering
- BST11401 Forr.utv. og digitalisering
Mest tatte emner ved Institutt for rettsvitenskap og styring
- JUR34201 Forretningsjus 38 743 kandidater
- HIS34106 Bedriften 21 700 kandidater
- JUR24001 Juridiske emner 14 271 kandidater
- BØK26012 Bedriftsøkonomi I 13 840 kandidater
- ELE37431 Personlig økonomi 13 719 kandidater
- BØK26011 Bedriftsøkonomi I 12 514 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2019 har 1 177 kandidater tatt BST 97421 (Bedriftsutvikling for SMB) ved Handelshøyskolen BI. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,23 (C), den vanligste karakteren er C, og 37 % ender på A eller B. 0,3–0,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2019, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,3–0,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

