Eksamenskode JUR 36131
- Snitt (beståtte)
- 3,51B
- Stryk
- 1,3–1,6 %
- Kandidater
- 2 707
- År
- 2012–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,69 blant beståtte
3,69 med stryk
206 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,51
- Snitt med stryk
- 3,45–3,47
- Strykprosent
- 1,3–1,6 %
- Med bokstavkarakter
- 2 707
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 509 | 57 % | 3,61 | 0,3 % |
| Menn | 1 142 | 43 % | 3,41 | 0,3 % |
Av 2 651 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 98 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2012–2025.
År for år
14 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 206 | 3,69 (B) | 0 % |
| 2024 | 190–193 | 3,02–3,03 (C) | 5 % |
| 2023 | 242–245 | 3,21 (C) | 4 % |
| 2022 | 240 | 3,16–3,17 (C) | 2 % |
| 2021 | 210 | 4,15–4,16 (B) | 0 % |
| 2020 | 141 | 3,90–3,92 (B) | 0 % |
| 2019 | 152 | 3,45 (C) | 1 % |
| 2018 | 201 | 3,43 (C) | 0–1 % |
| 2017 | 196–199 | 3,63–3,64 (B) | 1 % |
| 2016 | 168 | 4,05 (B) | 1 % |
| 2015 | 160 | 4,03 (B) | 0 % |
| 2014 | 198 | 3,31 (C) | 3 % |
| 2013 | 202 | 3,05 (C) | 0–1 % |
| 2012 | 201 | 3,35 (C) | 1 % |
Ofte stilte spørsmål om JUR 3613
Hva er snittkarakteren i JUR 3613 ved BI?
Snittet blant beståtte er 3,51, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 2 707 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JUR 3613?
1,3–1,6 % av kandidatene har strøket i JUR 3613 ved BI i perioden 2012–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i JUR 3613?
Den vanligste karakteren i JUR 3613 er B (30–31 % av kandidatene), og 52 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JUR 3613?
JUR 3613 Arbeidsrett gir 7,5 studiepoeng ved Handelshøyskolen BI.
Hva ligger du an til i JUR 3613?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere JUR-emner ved BI
Emner studentene på JUR 3613 også tar
- JUR34801 Juridisk metode og EØS-rett 1 015 kandidater
- JUR36081 Markeds- & off.rettslig reg. 1 727 kandidater
- JUR34701 Avtalerett og kjøpsrett 589 kandidater
- BØK36321 Finansiell styring 18 919 kandidater
- MET35901 Metode og statist. dataanalyse 17 230 kandidater
- MET29201 Statistikk for økonomer 34 631 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2012–2025 har 2 707 kandidater tatt JUR 3613 (Arbeidsrett) ved Handelshøyskolen BI. Snittkarakteren blant beståtte er 3,51 (B), den vanligste karakteren er B, og 52 % ender på A eller B. 1,3–1,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,3–1,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

