Eksamenskode SPÅ 29021
- Snitt (beståtte)
- 3,80–3,81B
- Stryk
- 3,5–3,8 %
- Kandidater
- 4 372
- År
- 2010–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2010–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 2,22–2,70 blant beståtte
1,67–2,08 med stryk
11–14 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,80–3,81
- Snitt med stryk
- 3,66–3,67
- Strykprosent
- 3,5–3,8 %
- Med bokstavkarakter
- 4 372
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 2 227 | 53 % | 3,91 | 2,5 % |
| Menn | 1 988 | 47 % | 3,81 | 3,5 % |
Av 4 215 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2010–2024.
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 11–14 | 2,22–2,70 (D–C) | 21–27 % |
| 2023 | 297–301 | 3,50–3,51 (B) | 8 % |
| 2022 | 323 | 3,82 (B) | 7 % |
| 2021 | 357 | 3,80–3,81 (B) | 6 % |
| 2020 | 326 | 3,73–3,75 (B) | 7 % |
| 2019 | 258 | 3,75 (B) | 1 % |
| 2018 | 317 | 3,87 (B) | 1 % |
| 2017 | 319 | 3,91 (B) | 1 % |
| 2016 | 253 | 3,88 (B) | 3 % |
| 2015 | 283 | 3,71–3,72 (B) | 3 % |
| 2014 | 329 | 3,89–3,90 (B) | 3–4 % |
| 2013 | 382 | 3,91 (B) | 3 % |
| 2012 | 445 | 3,86 (B) | 0 % |
| 2011 | 444 | 3,77 (B) | 3 % |
| 2010 | 28–29 | 3,70 (B) | 4–7 % |
Ofte stilte spørsmål om SPÅ 2902
Hva er snittkarakteren i SPÅ 2902 ved BI?
Snittet blant beståtte er 3,80–3,81, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 4 372 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SPÅ 2902?
3,5–3,8 % av kandidatene har strøket i SPÅ 2902 ved BI i perioden 2010–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SPÅ 2902?
Den vanligste karakteren i SPÅ 2902 er A (32 % av kandidatene), og 62 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SPÅ 2902?
SPÅ 2902 Business Communication gir 7,5 studiepoeng ved Handelshøyskolen BI.
Hva ligger du an til i SPÅ 2902?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SPÅ-emner ved BI
- SPÅ29011 Bus. Comm. Culture and Ethics
- SPÅ24011 Int. com. in English, skrift.
- SPÅ24021 Bus. com. in English, muntlig
- SPÅ98571 Engelsk muntlig
- SPÅ22011 Intercult. Communica.Eng;del 2
- SPÅ98561 Engelsk (skriftlig)
- SPÅ24071 Int.kulturell komm. i spansk
- SPÅ24081 Int.kulturell komm. i spansk
- SPÅ24031 Int.kulturell komm. i tysk
- SPÅ24041 Int.kulturell komm. i tysk
Emner studentene på SPÅ 2902 også tar
- MRK35022 Bedr.markedsf., salg og forh. 5 020 kandidater
- MRK35021 Bedr.markedsf., salg og forh. 4 983 kandidater
- MRK35445 Global Economy 952 kandidater
- MRK35444 Global Economy 946 kandidater
- MRK35504 Cross Cultural Management 843 kandidater
- MRK35505 Cross Cultural Management 806 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2024 har 4 372 kandidater tatt SPÅ 2902 (Business Communication) ved Handelshøyskolen BI. Snittkarakteren blant beståtte er 3,80–3,81 (B), den vanligste karakteren er A, og 62 % ender på A eller B. 3,5–3,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,5–3,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

