- Snitt (beståtte)
- 2,69–2,79C
- Stryk
- 16,9–17,8 %
- Kandidater
- 169–178
- År
- 2018–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 2,85–2,89 blant beståtte
2,57–2,61 med stryk
30–31 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,69–2,79
- Snitt med stryk
- 2,20–2,30
- Strykprosent
- 16,9–17,8 %
- Med bokstavkarakter
- 142–151
27 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 30–31 | 2,85–2,89 (C) | 10 % |
| 2023 | 31–34 | 2,63–2,76 (C) | 24–26 % |
| 2022 | 27 | – | 15 % |
| 2021 | 29 | 2,35 (D) | 10 % |
| 2020 | 12–15 | 2,80–3,20 (C) | 20–25 % |
| 2019 | 19–20 | 2,94–3,00 (C) | 15–16 % |
| 2018 | 21–22 | 2,73–2,88 (C) | 27–29 % |
Ofte stilte spørsmål om 2MAT301
Hva er snittkarakteren i 2MAT301 ved HINN?
Snittet blant beståtte er 2,69–2,79, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 142–151 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i 2MAT301?
16,9–17,8 % av kandidatene har strøket i 2MAT301 ved HINN i perioden 2018–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir 2MAT301?
2MAT301 Matematikk III gir 10,0 studiepoeng ved Høgskolen i Innlandet.
Hvem tar 2MAT301?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i 2MAT301?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere 2M-emner ved HINN
- 2MPEL5101-1 PEL 1, emne 1: Skolen, læreren og eleven
- 2MMA171S-1 Matematikk 1, emne 1: Tall og tallbegrepet, geometri og måling og begynneropplæring i matematikk
- 2MPEL5101-2 PEL 1, emne 2: Et læringsmiljø preget av mangfold
- 2MPEL5101-3 PEL 2, emne 3: Den profesjonelle lærer
- 2MMA171-2 Matematikk 1, emne 2: Tall og algebra, statistikk og sannsynlighet og overgangen mellom barne- og ungdomstrinn
- 2MMA171-1 Matematikk 1, emne 1: Tall og tallbegrepet, geometri og måling og begynneropplæring i matematikk
- 2MPEL171-1 Pel 1, emne 1: Skolen, læreren og eleven
- 2MAT101 Matematikk I
- 2MPEL5101-4 PEL 2, emne 4: Den forskende, kreative og etisk bevisste lærer
- 2MPED-1 Profesjonsrettet pedagogikk 1, emne 1: Fordypning i spesialpedagogikk
Emnekoden 2MAT301 ved andre læresteder
- Universitetet i Innlandet 20 kandidater
Emner studentene på 2MAT301 også tar
Fra Bachelor i spillteknologi og simulering: studentene der tar både 2MAT301 og disse.
- 2MAT201 Matematikk II 211 kandidater
- 2PRO101 Programmering I 218 kandidater
- 2ADS101 Algoritmer og datastrukturer for spill 182 kandidater
- 2PRO201 Programmering II 175 kandidater
- 2SPILL101 Spilldesign 191 kandidater
- 2DAN101 Databaser og nettverk 167 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2024 har 169–178 kandidater tatt 2MAT301 (Matematikk III) ved Høgskolen i Innlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,69–2,79 (C), og 21–24 % ender på A eller B. 16,9–17,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 16,9–17,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

