- Snitt (beståtte)
- 3,10–3,21C
- Stryk
- 2,7–3,6 %
- Kandidater
- 139–149
- År
- 2018–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 2,92–3,08 blant beståtte
2,69–2,96 med stryk
24–27 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,10–3,21
- Snitt med stryk
- 2,99–3,13
- Strykprosent
- 2,7–3,6 %
- Med bokstavkarakter
- 139–149
Kvinner og menn
Av 118 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2024.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 24–27 | 2,92–3,08 (C) | 4–8 % |
| 2023 | 15–18 | 3,00–3,31 (C) | 0 % |
| 2022 | 22–23 | 3,09–3,17 (C) | 0 % |
| 2021 | 20 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2020 | 28 | 3,36 (C) | 11 % |
| 2019 | 17–18 | 2,94–3,06 (C) | 0 % |
| 2018 | 13–15 | 3,43–3,64 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om 4PHBU13
Hva er snittkarakteren i 4PHBU13 ved HINN?
Snittet blant beståtte er 3,10–3,21, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 139–149 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i 4PHBU13?
2,7–3,6 % av kandidatene har strøket i 4PHBU13 ved HINN i perioden 2018–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i 4PHBU13?
Den vanligste karakteren i 4PHBU13 er C (44–47 % av kandidatene), og 29–33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir 4PHBU13?
4PHBU13 Psykisk helse hos barn og ungdom gir 20,0 studiepoeng ved Høgskolen i Innlandet.
Hva ligger du an til i 4PHBU13?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere 4P-emner ved HINN
- 4PRAHJEM Praksis i hjemmesykepleie
- 4PSYK Sykepleie til pasienter med psykiske lidelser
- 4PRAPSY Praksis i psykisk helsearbeid
- 4PRASHJ Praksis i sykehjem
- 4PRAKIR2 Praksis i sykehus - kirurgi
- 4PRAMED2 Praksis i sykehus - medisin
- 4PRAMED1 Praksis i sykehus - medisin
- 4PRAKIR1 Praksis i sykehus - kirurgi
- 4PHD31 Organisering og utøvelse av tjenester i teori og praksis
- 4PHD100 Fordypningsoppgave i psykisk helsearbeid
Emnekoden 4PHBU13 ved andre læresteder
- Universitetet i Innlandet 22 kandidater
Mest tatte emner ved Fakultet for helse- og sosialvitenskap
- 48AEGAAF1N Grunnleggende anatomi og aktivitetsfysiologi 937 kandidater
- 48AEFIPT1N1 Fitnessinstruksjon og personlig trening 926 kandidater
- 48ERNÆR1 Ernæring, helse og kostholdsveiledning 509 kandidater
- 48MOTPC Motivasjonspsykologi og coaching 508 kandidater
- HSD1000 Helsepedagogikk i møte med sjeldne diagnoser 297 kandidater
- STØ1000 Støtte etter krise 265 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2024 har 139–149 kandidater tatt 4PHBU13 (Psykisk helse hos barn og ungdom) ved Høgskolen i Innlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,10–3,21 (C), den vanligste karakteren er C, og 29–33 % ender på A eller B. 2,7–3,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,7–3,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

