Hopp til innhold

4PM85: Vitenskapelig metode med fordypning i datainnsamling og analyse

Snitt (beståtte)
3,22–3,32C
Stryk
2,6–5,4 %
Kandidater
181–196
År
2018–2024

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2024

snitt 3,17–3,24 blant beståtte

2,97–3,13 med stryk

30–32 kandidater

3
A9–10
10
B31–33
8
C25–27
7
D22–23
1–2
E3–6
1–2
F3–6
V2018H2024

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2018: 2,89–3,11V2019: 3,05–3,15V2020: 3,32–3,42H2020: 3,00–3,19H2021: 3,26–3,33H2022: 3,45–3,53H2023: 3,29–3,37H2024: 3,17–3,24V2018V2020H2021H2022H20243,17–3,24

Stryk per termin

25 %12.5 %V2018: 0 %V2019: 5–9 %V2020: 4–8 %H2020: 4–9 %H2021: 0 %H2022: 3–6 %H2023: 0 %H2024: 3–6 %V2018V2020H2021H2022H20243–6 %
8–9
A16–17
34–37
B67–68
29–31
C57
14–16
D27–29
5–8
E9–15
3–5
F5–10

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,22–3,32
Snitt med stryk
3,05–3,23
Strykprosent
2,6–5,4 %
Med bokstavkarakter
181–196

Kvinner og menn

Av 134 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2018–2024.

År for år

7 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202430–323,17–3,24 (C)3–6 %
202327–283,29–3,37 (C)0 %
202231–333,45–3,53 (C–B)3–6 %
202118–193,26–3,33 (C)0 %
202046–513,17–3,31 (C)4–8 %
201921–233,05–3,15 (C)5–9 %
20188–102,89–3,11 (C)0 %

Ofte stilte spørsmål om 4PM85

Hva er snittkarakteren i 4PM85 ved HINN?

Snittet blant beståtte er 3,22–3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 181–196 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2024, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i 4PM85?

2,6–5,4 % av kandidatene har strøket i 4PM85 ved HINN i perioden 2018–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i 4PM85?

Den vanligste karakteren i 4PM85 er B (34–37 % av kandidatene), og 43–46 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir 4PM85?

4PM85 Vitenskapelig metode med fordypning i datainnsamling og analyse gir 10,0 studiepoeng ved Høgskolen i Innlandet.

Hva ligger du an til i 4PM85?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere 4P-emner ved HINN

Emnekoden 4PM85 ved andre læresteder

Emner studentene på 4PM85 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2018–2024 har 181–196 kandidater tatt 4PM85 (Vitenskapelig metode med fordypning i datainnsamling og analyse) ved Høgskolen i Innlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,32 (C), den vanligste karakteren er B, og 43–46 % ender på A eller B. 2,6–5,4 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,6–5,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.