- Snitt (beståtte)
- 3,16–3,17C
- Stryk
- 11,3–12,3 %
- Kandidater
- 305–312
- År
- 2019–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 3,86–3,96 blant beståtte
3,61–3,83 med stryk
29–31 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,16–3,17
- Snitt med stryk
- 2,77–2,81
- Strykprosent
- 11,3–12,3 %
- Med bokstavkarakter
- 305–312
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 150 | 61 % | 3,15 | 8,0 % |
| Menn | 97 | 39 % | 3,31 | 8,2 % |
Av 247 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2019–2024.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 29–31 | 3,86–3,96 (B) | 3–7 % |
| 2023 | 37–38 | 3,31–3,35 (C) | 16 % |
| 2022 | 53 | 3,02 (C) | 11 % |
| 2021 | 91–94 | 2,95–2,96 (C) | 18–20 % |
| 2020 | 47 | 2,95 (C) | 9 % |
| 2019 | 48–49 | 3,28 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om HBED100
Hva er snittkarakteren i HBED100 ved HINN?
Snittet blant beståtte er 3,16–3,17, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 305–312 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HBED100?
11,3–12,3 % av kandidatene har strøket i HBED100 ved HINN i perioden 2019–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i HBED100?
Den vanligste karakteren i HBED100 er C (24–25 % av kandidatene), og 38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir HBED100?
HBED100 Grunnleggende bedriftsøkonomi gir 7,5 studiepoeng ved Høgskolen i Innlandet.
Hvem tar HBED100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i HBED100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittEmner studentene på HBED100 også tar
Fra Årsstudium i bedriftsøkonomi: studentene der tar både HBED100 og disse.
- HORG100 Organisasjonsforståelse 302 kandidater
- HMET130 Statistikk for økonomer 257 kandidater
- HMET120 Matematikk for økonomer 477 kandidater
- HREV100 Basic Accounting 425 kandidater
- HSAM120 Mikroøkonomi 239 kandidater
- HMAR100 Markedsføring 205 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2024 har 305–312 kandidater tatt HBED100 (Grunnleggende bedriftsøkonomi) ved Høgskolen i Innlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,16–3,17 (C), den vanligste karakteren er C, og 38 % ender på A eller B. 11,3–12,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 11,3–12,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

