- Snitt (beståtte)
- 3,27–3,29C
- Stryk
- 3,3–3,6 %
- Kandidater
- 607–614
- År
- 2018–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,48–3,50 blant beståtte
3,38–3,40 med stryk
134 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,27–3,29
- Snitt med stryk
- 3,16–3,18
- Strykprosent
- 3,3–3,6 %
- Med bokstavkarakter
- 607–614
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 393 | 67 % | 3,31 | 3,6 % |
| Menn | 194 | 33 % | 3,28 | 1,5 % |
Av 587 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2024.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 134 | 3,48–3,50 (C–B) | 3 % |
| 2023 | 122–124 | 3,41–3,43 (C) | 1–2 % |
| 2022 | 104 | 3,11 (C) | 7 % |
| 2021 | 73–75 | 3,08–3,09 (C) | 0 % |
| 2020 | 61 | 2,85 (C) | 11 % |
| 2019 | 45–47 | 2,39–2,44 (D) | 2–4 % |
| 2018 | 68 | 3,99 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SMAR100
Hva er snittkarakteren i SMAR100 ved HINN?
Snittet blant beståtte er 3,27–3,29, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 607–614 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SMAR100?
3,3–3,6 % av kandidatene har strøket i SMAR100 ved HINN i perioden 2018–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i SMAR100?
Den vanligste karakteren i SMAR100 er C (32 % av kandidatene), og 42 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SMAR100?
SMAR100 Markedsføring gir 7,5 studiepoeng ved Høgskolen i Innlandet.
Hvem tar SMAR100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i SMAR100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittEmnekoden SMAR100 ved andre læresteder
- Universitetet i Innlandet 110 kandidater
Emner studentene på SMAR100 også tar
Fra Årsstudium i bedriftsøkonomi, nettbasert: studentene der tar både SMAR100 og disse.
- SREV100 Grunnleggende regnskap 742 kandidater
- SMET120 Matematikk for økonomer 821 kandidater
- SBED100 Grunnleggende bedriftsøkonomi 528 kandidater
- SMET130 Statistikk for økonomer 444 kandidater
- SSAM120 Mikroøkonomi 424 kandidater
- SREV220 Økonomistyring 430 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2024 har 607–614 kandidater tatt SMAR100 (Markedsføring) ved Høgskolen i Innlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,27–3,29 (C), den vanligste karakteren er C, og 42 % ender på A eller B. 3,3–3,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,3–3,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

