ØKB1111: Finansregnskap med analyse
- Snitt (beståtte)
- 2,50–2,52C
- Stryk
- 28,1–28,8 %
- Kandidater
- 453–461
- År
- 2017–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2021
snitt 1,11–1,20 blant beståtte
0,77–0,86 med stryk
13–14 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,50–2,52
- Snitt med stryk
- 1,79–1,81
- Strykprosent
- 28,1–28,8 %
- Med bokstavkarakter
- 453–461
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 226 | 54 % | 2,47 | 27,0 % |
| Menn | 189 | 46 % | 2,28 | 32,8 % |
Av 415 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2021.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 13–14 | 1,11–1,20 (E) | 29–31 % |
| 2020 | 133–137 | 2,37–2,41 (D) | 26–27 % |
| 2019 | 105 | 2,64 (C) | 30 % |
| 2018 | 105 | 2,62 (C) | 22–23 % |
| 2017 | 97–99 | 2,60–2,63 (C) | 35–36 % |
Ofte stilte spørsmål om ØKB1111
Hva er snittkarakteren i ØKB1111 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,50–2,52, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 453–461 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ØKB1111?
28,1–28,8 % av kandidatene har strøket i ØKB1111 ved HVL i perioden 2017–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ØKB1111?
Den vanligste karakteren i ØKB1111 er F (28–29 % av kandidatene), og 13 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ØKB1111?
ØKB1111 Finansregnskap med analyse gir 7,5 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar ØKB1111?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ØKB1111?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ØKB1111?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ØKB-emner ved HVL
Emner studentene på ØKB1111 også tar
Fra Bachelor i økonomi og administrasjon, Haugesund: studentene der tar både ØKB1111 og disse.
- BØA113 Innføring i bedriftsøkonomi og regnskap 2 364 kandidater
- BØA111 Matematikk for økonomer 2 264 kandidater
- BØA115 Statistikk for økonomer 1 542 kandidater
- BØA205 Økonomistyring 1 400 kandidater
- BØA119 Danning og akademisk håndverk 1 014 kandidater
- ØKB2117 Entreprenørskap 284 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2021 har 453–461 kandidater tatt ØKB1111 (Finansregnskap med analyse) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,50–2,52 (C), den vanligste karakteren er F, og 13 % ender på A eller B. 28,1–28,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 28,1–28,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

