BIO133: Medisinsk laboratorieteknologi II
- Snitt (beståtte)
- 3,26–3,30C
- Stryk
- 0,4–0,8 %
- Kandidater
- 238–244
- År
- 2017–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2021
snitt 3,33–3,38 blant beståtte
3,33–3,38 med stryk
50–51 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,26–3,30
- Snitt med stryk
- 3,23–3,29
- Strykprosent
- 0,4–0,8 %
- Med bokstavkarakter
- 238–244
Kvinner og menn
Av 221 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2021.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 50–51 | 3,33–3,38 (C) | 0 % |
| 2020 | 45 | 3,24 (C) | 0 % |
| 2019 | 45–46 | 3,22–3,27 (C) | 0 % |
| 2018 | 46–48 | 3,13–3,21 (C) | 0 % |
| 2017 | 52–54 | 3,37–3,39 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om BIO133
Hva er snittkarakteren i BIO133 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,26–3,30, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 238–244 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BIO133?
0,4–0,8 % av kandidatene har strøket i BIO133 ved HVL i perioden 2017–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BIO133?
Den vanligste karakteren i BIO133 er C (56–57 % av kandidatene), og 34–35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BIO133?
BIO133 Medisinsk laboratorieteknologi II gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar BIO133?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører BIO133?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BIO133?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BIO-emner ved HVL
- BIO171 Fysiologi, anatomi og histologi i laboratoriemedisin
- BIO170 Matematikk med dataverktøy
- BIO101 Danning og akademisk handverk
- BIO175 Medisinsk laboratorieteknologi I
- BIO136 Medisinsk biokjemi med klinisk farmakologi og endokrinologi
- BIO137 Patologi
- BIO160 Bacheloroppgave - Bioingeniør
- BIO172 Statistikk
- BIO135 Etikk og Kommunikasjon 2
- BIO132 Transfusjonsmedisin
Emner studentene på BIO133 også tar
Fra Bachelor i bioingeniørfag: studentene der tar både BIO133 og disse.
- KJE100 Generell kjemi 632 kandidater
- BIO173 Organisk kjemi og biokjemi 213 kandidater
- BIO201 Hematologi og immunologi 213 kandidater
- BIO202 Patologi 204 kandidater
- BIO174 Cellebiologi 200 kandidater
- BIO203 Medisinsk laboratorieteknologi II - Immunologiske metoder 197 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2021 har 238–244 kandidater tatt BIO133 (Medisinsk laboratorieteknologi II) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,26–3,30 (C), den vanligste karakteren er C, og 34–35 % ender på A eller B. 0,4–0,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,4–0,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

