DAT191: Bacheloroppgave
- Snitt (beståtte)
- 4,03B
- Stryk
- 1,6 %
- Kandidater
- 511
- År
- 2022–2025
V2025
snitt 4,07 blant beståtte
4,07 med stryk
154 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 4,03
- Snitt med stryk
- 3,97
- Strykprosent
- 1,6 %
- Med bokstavkarakter
- 511
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 60 | 14 % | 4,40 | 0,0 % |
| Menn | 382 | 86 % | 4,16 | 0,0 % |
Av 442 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 86 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2022–2025.
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 154 | 4,07 (B) | 0 % |
| 2024 | 122 | 4,07 (B) | 0 % |
| 2023 | 110 | 4,02 (B) | 3 % |
| 2022 | 125 | 3,95 (B) | 4 % |
Ofte stilte spørsmål om DAT191
Hva er snittkarakteren i DAT191 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 4,03, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 511 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2022–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i DAT191?
1,6 % av kandidatene har strøket i DAT191 ved HVL i perioden 2022–2025.
Hvilken karakter er vanligst i DAT191?
Den vanligste karakteren i DAT191 er B (40 % av kandidatene), og 72 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir DAT191?
DAT191 Bacheloroppgave gir 20,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar DAT191?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører DAT191?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i DAT191?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere DAT-emner ved HVL
- DAT103 Datamaskiner og operativsystemer
- DAT100 Grunnleggende programmering
- DAT108 Programmering og webapplikasjoner
- DAT102 Algoritmer og datastrukturer
- DAT107 Databaser
- DAT110 Distribuerte systemer og nettverksteknologi
- DAT109 Systemutvikling
- DAT158 Maskinlæring og videregående algoritmer
- DAT154 Programvarearkitektur og applikasjonsutvikling
- DAT152 Videregående webapplikasjoner
Emner studentene på DAT191 også tar
- MAT101 Diskret matematikk 1 1 540 kandidater
- MAT102 Diskret matematikk og statistikk 1 113 kandidater
- ING102 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder 1 117 kandidater
- ING173 Klassisk mekanikk og kvantedatamaskiner 293 kandidater
- MAT108 Grunnleggende matematikk for dataingeniører 540 kandidater
- DAT111 Introduksjon til programvareutvikling 317 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2022–2025 har 511 kandidater tatt DAT191 (Bacheloroppgave) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 4,03 (B), den vanligste karakteren er B, og 72 % ender på A eller B. 1,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 4,07 (B) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2022–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

