- Snitt (beståtte)
- 2,75–2,78C
- Stryk
- 5–5,4 %
- Kandidater
- 238–242
- År
- 2021–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2021–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,53 blant beståtte
2,35 med stryk
55 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,75–2,78
- Snitt med stryk
- 2,60–2,64
- Strykprosent
- 5–5,4 %
- Med bokstavkarakter
- 238–242
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 180 | 85 % | 2,84 | 2,2 % |
| Menn | 33 | 15 % | 2,45 | 0,0 % |
Av 213 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2021–2025.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 55 | 2,53 (C) | 7 % |
| 2024 | 44–46 | 2,42–2,48 (D) | 2–4 % |
| 2023 | 49–50 | 2,93–2,98 (C) | 8 % |
| 2022 | 44 | 2,98 (C) | 7 % |
| 2021 | 46–47 | 2,94–2,98 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ERG130
Hva er snittkarakteren i ERG130 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,75–2,78, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 238–242 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ERG130?
5–5,4 % av kandidatene har strøket i ERG130 ved HVL i perioden 2021–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ERG130?
Den vanligste karakteren i ERG130 er C (33 % av kandidatene), og 22–23 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ERG130?
ERG130 Aktivitetsvitenskap gir 7,5 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar ERG130?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ERG130?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ERG130?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ERG-emner ved HVL
- ERG120 Aktivitetsanalyse
- ERG100 Aktivitet som menneskelig behov
- ERG110 Danning og akademisk handverk
- ERGP1 Ergoterapeutisk yrkesutøvelse
- ERG140 Omgivelsenes betydning for aktivitet og inkludering
- ERG220 Enabling Occupation
- ERG300 Kunnskapsutvikling i ergoterapi
- ERGP3 Selvstendig yrkesutøvelse under veiledning - praksis
- ERGP2 Ergoterapiprosessen og klinisk resonnering- praksis
- ERG200 Rehabilitering og intervensjoner ved aktivitetsutfordringer
Mest tatte emner ved Institutt for helse og funksjon
- FYS120 Anatomi 585 kandidater
- FYS130 Grunnleggende fysiologi 570 kandidater
- FYS100 Grunnleggende prinsipper for fysioterapeutisk undersøkelse 543 kandidater
- FYS110 Danning og akademisk handverk 529 kandidater
- FYS150 Bevegelseslære 447 kandidater
- FYS140 Fysioterapeutisk undersøkelse, forståelse og ferdighet 418 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2025 har 238–242 kandidater tatt ERG130 (Aktivitetsvitenskap) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,75–2,78 (C), den vanligste karakteren er C, og 22–23 % ender på A eller B. 5–5,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5–5,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

