- Snitt (beståtte)
- 2,72–2,81C
- Stryk
- 10,7–11,8 %
- Kandidater
- 168–179
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 1,78–2,10 blant beståtte
1,78–2,10 med stryk
9–10 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,72–2,81
- Snitt med stryk
- 2,41–2,51
- Strykprosent
- 10,7–11,8 %
- Med bokstavkarakter
- 168–179
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 9–10 | 1,78–2,10 (D) | 0 % |
| 2024 | 17–19 | 2,24–2,42 (D) | 0 % |
| 2023 | 20–22 | 2,18–2,37 (D) | 14–15 % |
| 2022 | 24 | 2,88 (C) | 0 % |
| 2021 | 25–27 | 2,95–3,05 (C) | 26–28 % |
| 2020 | 54–56 | 3,02–3,09 (C) | 14–15 % |
| 2019 | 19–21 | 2,95–3,06 (C) | 5–10 % |
Ofte stilte spørsmål om FE407
Hva er snittkarakteren i FE407 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,72–2,81, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 168–179 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FE407?
10,7–11,8 % av kandidatene har strøket i FE407 ved HVL i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FE407?
Den vanligste karakteren i FE407 er C (22–24 % av kandidatene), og 25–28 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FE407?
FE407 Fornybar energiteknologi og ressursvurdering gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar FE407?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i FE407?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FE-emner ved HVL
- FE401 Miljø- og energipolitikk
- FE404 Matematikk for fornybar energi
- FE405 Grunnleggende energikonsepter
- FE403 Bacheloroppgave i fornybar energi
- FE402 Anvendte øvinger i energiomstilling
- FE406 Energiøkonomi
- FE410 Teknologi, innovasjon og samfunn
- FE409 Metodekurs for fornybar energi
- FE408 Bærekraftig energiomstilling
- FE411 Energisystemer
Emner studentene på FE407 også tar
Fra Bachelor i fornybar energi: studentene der tar både FE407 og disse.
- BI445 Økologi grunnkurs 538 kandidater
- GE413 Kartlære og GIS 725 kandidater
- PL412 Landskapsinngrep 389 kandidater
- MA415 Matematikk brukeremne 194 kandidater
- PL417 Arealplanlegging 545 kandidater
- PL418 Reguleringsplanlegging 346 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 168–179 kandidater tatt FE407 (Fornybar energiteknologi og ressursvurdering) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,72–2,81 (C), den vanligste karakteren er C, og 25–28 % ender på A eller B. 10,7–11,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10,7–11,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

