ID3-105: Treningslære
- Snitt (beståtte)
- 2,34–2,36D
- Stryk
- 5,6–6,2 %
- Kandidater
- 446–453
- År
- 2017–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2021
snitt 1,25–1,40 blant beståtte
0,83–1,17 med stryk
5–7 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,34–2,36
- Snitt med stryk
- 2,20–2,23
- Strykprosent
- 5,6–6,2 %
- Med bokstavkarakter
- 446–453
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 180 | 45 % | 2,40 | 3,3 % |
| Menn | 218 | 55 % | 2,13 | 2,8 % |
Av 398 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 90 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2021.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 5–7 | 1,25–1,40 (E) | 17–33 % |
| 2020 | 115 | 2,18 (D) | 5 % |
| 2019 | 96–97 | 2,27–2,30 (D) | 4 % |
| 2018 | 106–110 | 2,46–2,50 (D–C) | 2–4 % |
| 2017 | 124 | 2,49 (D) | 10 % |
Ofte stilte spørsmål om ID3-105
Hva er snittkarakteren i ID3-105 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,34–2,36, som tilsvarer bokstavkarakteren D. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 446–453 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ID3-105?
5,6–6,2 % av kandidatene har strøket i ID3-105 ved HVL i perioden 2017–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ID3-105?
Den vanligste karakteren i ID3-105 er D (34–35 % av kandidatene), og 11–12 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ID3-105?
ID3-105 Treningslære gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hva ligger du an til i ID3-105?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ID-emner ved HVL
- ID3-102 Idrett og samfunn
- ID3-101 Bevegelseslære, anatomi, motorisk læring
- ID3-103 Undervisningslære
- ID3-104 Aktivitetslære
- IDF100 Danning og akademisk håndverk
- IDF101 Treningslære
- IDF102 Idrett og samfunn
- IDF103 Pedagogikk og coaching
- ID3-212 Humanfysiologi og treningslære
- IDR814 Ferdighetslæring og basistrening i ulike bevegelsesmiljø
Mest tatte emner ved Institutt for idrett, kosthald og naturfag
- NHR101 Natur, helse og bevegelse 1 174 kandidater
- NHB1-HV Natur, helse og bevegelse 1 566 kandidater
- MGBKØ101 Kroppsøving 1, emne 1 - Kroppsøvingsfaget, læreren og undervisning 415 kandidater
- NHR102 Natur, helse og bevegelse 361 kandidater
- MGBKØ201 Kroppsøving 1, emne 2 - Kroppsøvingsfaget, eleven og tilpasset opplæring 289 kandidater
- MGUKØ101 Kroppsøving 1, emne 1 - Kroppsøvingsfaget, læreren og undervisning 286 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2021 har 446–453 kandidater tatt ID3-105 (Treningslære) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,34–2,36 (D), den vanligste karakteren er D, og 11–12 % ender på A eller B. 5,6–6,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,6–6,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

