Hopp til innhold

MA414: Matematikk naturfag

Snitt (beståtte)
2,58–2,67C
Stryk
26,4–27,5 %
Kandidater
236–246
År
2017–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

snitt 2,61 blant beståtte

1,82 med stryk

33 kandidater

4
A12 %
3
B9 %
4
C12 %
4
D12 %
8
E24 %
10
F30 %
H2017H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2017: 2,11–2,35H2018: 2,36–2,63H2019: 3,00H2020: 2,30–2,42H2021: 2,47–2,63H2022: 2,70–2,81H2023: 3,36H2024: 2,43–2,50H2025: 2,61H2017H2019H2021H2023H20252,61

Stryk per termin

50 %25 %H2017: 25–28 %H2018: 30–33 %H2019: 22 %H2020: 24 %H2021: 39–41 %H2022: 28–29 %H2023: 26 %H2024: 12–13 %H2025: 30 %H2017H2019H2021H2023H202530 %
7–10
A18–23
12–13
B29–32
16 %
C38–39
14–15
D35–36
21–22
E51
26–28
F65

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,58–2,67
Snitt med stryk
1,87–1,96
Strykprosent
26,4–27,5 %
Med bokstavkarakter
236–246

År for år

9 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025332,61 (C)30 %
202424–252,43–2,50 (D–C)12–13 %
2023193,36 (C)26 %
202228–292,70–2,81 (C)28–29 %
202129–312,47–2,63 (D–C)39–41 %
202030–312,30–2,42 (D)23 %
2019273,00 (C)22 %
201821–232,36–2,63 (D–C)30–33 %
201725–282,11–2,35 (D)25–28 %

Ofte stilte spørsmål om MA414

Hva er snittkarakteren i MA414 ved HVL?

Snittet blant beståtte er 2,58–2,67, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 236–246 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i MA414?

26,4–27,5 % av kandidatene har strøket i MA414 ved HVL i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i MA414?

Den vanligste karakteren i MA414 er F (26–28 % av kandidatene), og 20–23 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir MA414?

MA414 Matematikk naturfag gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.

Hvem tar MA414?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører MA414?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i MA414?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere MA-emner ved HVL

Emner studentene på MA414 også tar

Fra Bachelor i geologi og geofare: studentene der tar både MA414 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2017–2025 har 236–246 kandidater tatt MA414 (Matematikk naturfag) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,58–2,67 (C), den vanligste karakteren er F, og 20–23 % ender på A eller B. 26,4–27,5 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 26,4–27,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.