- Snitt (beståtte)
- 3,61–3,69B
- Stryk
- 0,8–1,7 %
- Kandidater
- 115–122
- År
- 2021–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2021–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,83–3,91 blant beståtte
3,83–3,91 med stryk
22–23 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,61–3,69
- Snitt med stryk
- 3,55–3,66
- Strykprosent
- 0,8–1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 115–122
Kvinner og menn
Av 103 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2021–2025.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 22–23 | 3,83–3,91 (B) | 0 % |
| 2024 | 21–23 | 3,32–3,45 (C) | 0 % |
| 2023 | 22–23 | 3,32–3,39 (C) | 0 % |
| 2022 | 18–19 | 3,21–3,28 (C) | 0 % |
| 2021 | 32–34 | 4,09–4,16 (B) | 3–6 % |
Ofte stilte spørsmål om MAMET1F
Hva er snittkarakteren i MAMET1F ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,61–3,69, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 115–122 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAMET1F?
0,8–1,7 % av kandidatene har strøket i MAMET1F ved HVL i perioden 2021–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MAMET1F?
Den vanligste karakteren i MAMET1F er B (37–39 % av kandidatene), og 53–56 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAMET1F?
MAMET1F Vitenskapsteori, etikk og metode gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hva ligger du an til i MAMET1F?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MAMET-emner ved HVL
- MAMET500 Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1ABIO Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1SF Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1KS Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1SO Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1SKA Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1J Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1SKS Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1HE Vitenskapsteori, etikk og metode
- MAMET1P Vitenskapsteori, etikk og metode
Emner studentene på MAMET1F også tar
- MARA540 Forskning og forskningsformidling 100 kandidater
- MARA500 Systemisk grunnlagsteori 252 kandidater
- MARA590 Masteroppgave 50 kandidater
- MARA510 Ferdigheter i relasjonelt arbeid 183 kandidater
- MAF520 Klinisk arbeid med individer, par og foreldre 145 kandidater
- MAF550 Personlig og profesjonell utvikling 42 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2025 har 115–122 kandidater tatt MAMET1F (Vitenskapsteori, etikk og metode) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,61–3,69 (B), den vanligste karakteren er B, og 53–56 % ender på A eller B. 0,8–1,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

