MAS113: Materiallære
- Snitt (beståtte)
- 2,52–2,55C
- Stryk
- 14,9–15,3 %
- Kandidater
- 517–526
- År
- 2017–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2021
snitt 1,75–2,25 blant beståtte
1,00–1,38 med stryk
6–9 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,52–2,55
- Snitt med stryk
- 2,14–2,17
- Strykprosent
- 14,9–15,3 %
- Med bokstavkarakter
- 517–526
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 6–9 | 1,75–2,25 (D) | 33–50 % |
| 2020 | 63 | 2,84 (C) | 10 % |
| 2019 | 111–114 | 2,86–2,88 (C) | 19–20 % |
| 2018 | 141–143 | 2,49–2,52 (D–C) | 14 % |
| 2017 | 196 | 2,28–2,30 (D) | 14 % |
Ofte stilte spørsmål om MAS113
Hva er snittkarakteren i MAS113 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,52–2,55, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 517–526 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAS113?
14,9–15,3 % av kandidatene har strøket i MAS113 ved HVL i perioden 2017–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MAS113?
Den vanligste karakteren i MAS113 er C (34–35 % av kandidatene), og 13–14 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAS113?
MAS113 Materiallære gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hva ligger du an til i MAS113?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MAS-emner ved HVL
- MAS117 Termodynamikk
- MAS142 Statikk og fasthetslære
- MAS130 Grunnleggende elektro og automasjon
- MAS144 Materialer og tilvirkning
- MAS220 Grunnleggende fluidmekanikk
- MAS111 Statistikk og fluidmekanikk
- MAS224 Rigid Body Dynamics
- MAS119 Operations and Maintenance Engineering
- MAS100 Statikk og fasthetslære
- MAS101 3D-Modellering og elementmetode
Mest tatte emner ved Institutt for maskin- og marinfag
- ING126 Innføring i ingeniørfaglig yrkesutøvelse og arbeidsmetoder 309 kandidater
- MAS112 Dynamikk 292 kandidater
- ING107 Innføringsemne for maskiningeniører 287 kandidater
- ING1021 Rekker og funksjoner av flere variable 245 kandidater
- ING2044 Varme- og strømningslære 239 kandidater
- MAS109 Maskindeler 199 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2021 har 517–526 kandidater tatt MAS113 (Materiallære) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,52–2,55 (C), den vanligste karakteren er C, og 13–14 % ender på A eller B. 14,9–15,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 14,9–15,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

