MAT104: Grunnleggende matematikk for informasjonsteknologi
- Snitt (beståtte)
- 2,64C
- Stryk
- 32 %
- Kandidater
- 651
- År
- 2017–2025
H2025
snitt 2,13 blant beståtte
1,55 med stryk
22 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,64
- Snitt med stryk
- 1,80
- Strykprosent
- 32 %
- Med bokstavkarakter
- 651
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 116 | 2,30 (D) | 46 % |
| 2024 | 121 | 2,07 (D) | 43 % |
| 2023 | 84 | 3,12 (C) | 20 % |
| 2022 | 87 | 2,63 (C) | 20 % |
| 2021 | 52 | 2,50 (C) | 27 % |
| 2020 | 84 | 3,06 (C) | 19 % |
| 2019 | 51 | 2,45 (D) | 39 % |
| 2018 | 32 | 3,45 (C) | 31 % |
| 2017 | 24 | 2,20 (D) | 38 % |
Ofte stilte spørsmål om MAT104
Hva er snittkarakteren i MAT104 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 2,64, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 651 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MAT104?
32 % av kandidatene har strøket i MAT104 ved HVL i perioden 2017–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MAT104?
Den vanligste karakteren i MAT104 er F (32 % av kandidatene), og 13 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MAT104?
MAT104 Grunnleggende matematikk for informasjonsteknologi gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar MAT104?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MAT104?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MAT104?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MAT-emner ved HVL
- MAT110 Matematikk 1
- MAT202 Matematikk 2
- MAT101 Diskret matematikk 1
- MAT301 Flerdimensjonal analyse (matematikk 3)
- MAT102 Diskret matematikk og statistikk
- MAT121 Statistikk for ingeniør
- MAT100 Grunnleggende matematikk for ingeniører
- MAT151 Videregående matematikk og fysikk for bygg og maskin
- MAT108 Grunnleggende matematikk for dataingeniører
- MAT203 Matematikk 2 for brann-, bygg-, HMS- og maskiningeniører
Emnekoden MAT104 ved andre læresteder
- Universitetet i Sørøst-Norge 57 kandidater
Emner studentene på MAT104 også tar
- DAT100 Grunnleggende programmering 1 740 kandidater
- DAT108 Programmering og webapplikasjoner 1 440 kandidater
- DAT103 Datamaskiner og operativsystemer 1 830 kandidater
- DAT107 Databaser 1 305 kandidater
- DAT102 Algoritmer og datastrukturer 1 368 kandidater
- DAT110 Distribuerte systemer og nettverksteknologi 946 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 651 kandidater tatt MAT104 (Grunnleggende matematikk for informasjonsteknologi) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,64 (C), den vanligste karakteren er F, og 13 % ender på A eller B. 32 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,30 (D) – opp fra 2,07 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

