MGUPE401: Pedagogikk og elevkunnskap, emne 4 - Den forskende, nyskapende og etisk bevisste lærer
- Snitt (beståtte)
- 3,25C
- Stryk
- 2,1 %
- Kandidater
- 1 037
- År
- 2021–2025
H2025
snitt 3,33 blant beståtte
3,26 med stryk
198 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,25
- Snitt med stryk
- 3,19
- Strykprosent
- 2,1 %
- Med bokstavkarakter
- 1 037
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 639 | 63 % | 3,38 | 1,3 % |
| Menn | 377 | 37 % | 3,10 | 1,1 % |
Av 1 016 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2021–2025.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 198 | 3,33 (C) | 2 % |
| 2024 | 191 | 3,21 (C) | 2 % |
| 2023 | 235 | 3,34 (C) | 4 % |
| 2022 | 213 | 3,05 (C) | 2 % |
| 2021 | 200 | 3,34 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MGUPE401
Hva er snittkarakteren i MGUPE401 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,25, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 037 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MGUPE401?
2,1 % av kandidatene har strøket i MGUPE401 ved HVL i perioden 2021–2025.
Hvilken karakter er vanligst i MGUPE401?
Den vanligste karakteren i MGUPE401 er C (36 % av kandidatene), og 39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MGUPE401?
MGUPE401 Pedagogikk og elevkunnskap, emne 4 - Den forskende, nyskapende og etisk bevisste lærer gir 15,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar MGUPE401?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MGUPE401?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MGUPE401?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere MGUPE-emner ved HVL
Emner studentene på MGUPE401 også tar
- MGUMA101 Matematikk 1, emne 1 - Undervisning i matematikk 775 kandidater
- MGUMA201 Matematikk 1, emne 2 - Læring i matematikk 604 kandidater
- MGUSA202 Samfunnsfag 1, emne 2 - Innføring i samfunnsfag 2 192 kandidater
- MGUSA102 Samfunnsfag 1, emne 1 - Innføring i samfunnsfag 1 196 kandidater
- MGUKØ202 Kroppsøving 1, emne 2 - Kroppsøvingsfaget, eleven og tilpasset opplæring 193 kandidater
- MGUKØ102 Kroppsøving 1, emne 1 - Kroppsøvingsfaget, læreren og undervisning 190 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2025 har 1 037 kandidater tatt MGUPE401 (Pedagogikk og elevkunnskap, emne 4 - Den forskende, nyskapende og etisk bevisste lærer) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,25 (C), den vanligste karakteren er C, og 39 % ender på A eller B. 2,1 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,33 (C) – opp fra 3,21 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

