Hopp til innhold

SA590: Internasjonal politikk

Snitt (beståtte)
2,81–2,87C
Stryk
6,1–7,1 %
Kandidater
319–332
År
2018–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2025

snitt 2,50–2,59 blant beståtte

2,33–2,50 med stryk

29–31 kandidater

1–2
A3–7
3
B10 %
9
C29–31
11
D35–38
4
E13–14
1–2
F3–7
V2018V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2018: 3,19–3,23V2019: 3,00V2020: 2,57–2,61V2021: 2,28–2,41V2022: 3,13–3,25V2023: 2,67–3,00V2024: 2,81–2,91V2025: 2,50–2,59V2018V2020V2022V2023V20252,50–2,59

Stryk per termin

50 %25 %V2018: 8–9 %V2019: 1–2 %V2020: 8 %V2021: 0 %V2022: 6–12 %V2023: 22–27 %V2024: 12–13 %V2025: 3–7 %V2018V2020V2022V2023V20253–7 %
7–9
A24–30
15–16
B51–52
31–33
C104–105
26–27
D87
10–11
E33–35
6–7
F20–23

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,81–2,87
Snitt med stryk
2,61–2,69
Strykprosent
6,1–7,1 %
Med bokstavkarakter
319–332

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner16062 %2,737,5 %
Menn10038 %3,130,0 %

Av 260 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 84 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2018–2025.

År for år

8 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202529–312,50–2,59 (C)3–7 %
202424–252,81–2,91 (C)12–13 %
202315–182,67–3,00 (C)22–27 %
202216–183,13–3,25 (C)6–12 %
202132–342,28–2,41 (D)0 %
202063–642,57–2,61 (C)8 %
201982–833,00 (C)1–2 %
201858–593,19–3,23 (C)8–9 %

Ofte stilte spørsmål om SA590

Hva er snittkarakteren i SA590 ved HVL?

Snittet blant beståtte er 2,81–2,87, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 319–332 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i SA590?

6,1–7,1 % av kandidatene har strøket i SA590 ved HVL i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i SA590?

Den vanligste karakteren i SA590 er C (31–33 % av kandidatene), og 23–25 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir SA590?

SA590 Internasjonal politikk gir 10,0 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.

Hvem tar SA590?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører SA590?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i SA590?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere SA-emner ved HVL

Emner studentene på SA590 også tar

Fra Sosiologi - ungdomssosiologi, bachelorstudium: studentene der tar både SA590 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2018–2025 har 319–332 kandidater tatt SA590 (Internasjonal politikk) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,81–2,87 (C), den vanligste karakteren er C, og 23–25 % ender på A eller B. 6,1–7,1 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,1–7,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.