VPD100: Vernepleie, fag og profesjon
- Snitt (beståtte)
- 3,04C
- Stryk
- 4,2 %
- Kandidater
- 333
- År
- 2021–2025
H2025
snitt 3,81 blant beståtte
3,81 med stryk
37 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,04
- Snitt med stryk
- 2,92
- Strykprosent
- 4,2 %
- Med bokstavkarakter
- 333
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 248 | 82 % | 3,06 | 3,6 % |
| Menn | 55 | 18 % | 3,00 | 5,5 % |
Av 303 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 90 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2021–2025.
År for år
5 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 37 | 3,81 (B) | 0 % |
| 2024 | 57 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2023 | 91 | 2,90 (C) | 10 % |
| 2022 | 71 | 2,89 (C) | 0 % |
| 2021 | 77 | 2,61 (C) | 6 % |
Ofte stilte spørsmål om VPD100
Hva er snittkarakteren i VPD100 ved HVL?
Snittet blant beståtte er 3,04, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 333 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i VPD100?
4,2 % av kandidatene har strøket i VPD100 ved HVL i perioden 2021–2025.
Hvilken karakter er vanligst i VPD100?
Den vanligste karakteren i VPD100 er C (31 % av kandidatene), og 34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir VPD100?
VPD100 Vernepleie, fag og profesjon gir 7,5 studiepoeng ved Høgskulen på Vestlandet.
Hvem tar VPD100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører VPD100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i VPD100?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere VPD-emner ved HVL
- VPD110 Danning og akademisk handverk
- VPD120 Menneskets utvikling og læring i et livsløpsperspektiv
- VPD130 Miljøterapeutisk arbeid
- VPD200 Vernepleiarens helsefaglige kompetanse
- VPDP100 Praksis - miljøterapeutisk arbeid
- VPD210 Helsefremming og helsehjelp
- VPDP200 Helse, miljø og omsorgspraksis
- VPD5-107 Menneske, funksjon og utvikling
- VPD5-209 Helsefag
- VPD5-212 Praksisopplæring i miljøarbeid med menneske med utviklingshemming
Emnekoden VPD100 ved andre læresteder
- Høgskolen i Molde, vitenskapelig høgskole i logistikk 40 kandidater
Mest tatte emner ved Institutt for velferd og deltaking
- BSV5-300 Bacheloroppgåve 868 kandidater
- SAB130 Grunnlagskunnskap i sosialt arbeid 755 kandidater
- SAB120 Sosialt arbeid som fag og profesjon 734 kandidater
- VPL100 Vernepleie, fag og profesjon 726 kandidater
- SAB110 Danning og akademisk håndverk 719 kandidater
- VPL120 Menneskets utvikling og læring i et livsløpsperspektiv 696 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2025 har 333 kandidater tatt VPD100 (Vernepleie, fag og profesjon) ved Høgskulen på Vestlandet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,04 (C), den vanligste karakteren er C, og 34 % ender på A eller B. 4,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,81 (B) – opp fra 3,49 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

