- Snitt (beståtte)
- 3,20–3,26C
- Stryk
- 1,2–2,4 %
- Kandidater
- 165–172
- År
- 2022–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2022–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,22–3,27 blant beståtte
3,22–3,27 med stryk
36–37 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,20–3,26
- Snitt med stryk
- 3,13–3,22
- Strykprosent
- 1,2–2,4 %
- Med bokstavkarakter
- 165–172
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 103 | 74 % | 3,40 | 0,0 % |
| Menn | 37 | 26 % | 3,19 | 0,0 % |
Av 140 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2022–2025.
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 36–37 | 3,22–3,27 (C) | 0 % |
| 2024 | 44–45 | 2,80–2,84 (C) | 0 % |
| 2023 | 44–46 | 3,45–3,51 (C–B) | 2–4 % |
| 2022 | 41–44 | 3,37–3,44 (C) | 2–5 % |
Ofte stilte spørsmål om BJU300
Hva er snittkarakteren i BJU300 ved Kristiania?
Snittet blant beståtte er 3,20–3,26, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 165–172 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2022–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BJU300?
1,2–2,4 % av kandidatene har strøket i BJU300 ved Kristiania i perioden 2022–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BJU300?
Den vanligste karakteren i BJU300 er C (41–43 % av kandidatene), og 35–37 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BJU300?
BJU300 Journalistikk 3 – Forberedelse til profesjonell praksis gir 15,0 studiepoeng ved Høyskolen Kristiania.
Hva ligger du an til i BJU300?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BJU-emner ved Kristiania
Emner studentene på BJU300 også tar
- DIU1100 Digital innholdsutvikling 592 kandidater
- KMR1100 Kommunikasjonsteori og retorikk 424 kandidater
- SIF2102 Samfunnskunnskap – internasjonale forhold 289 kandidater
- VHI2200 Visuell historiefortelling 131 kandidater
- PPR2100 Profesjonell praksis 301 kandidater
- MET202 Big Data og digitale medier 320 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2022–2025 har 165–172 kandidater tatt BJU300 (Journalistikk 3 – Forberedelse til profesjonell praksis) ved Høyskolen Kristiania. Snittkarakteren blant beståtte er 3,20–3,26 (C), den vanligste karakteren er C, og 35–37 % ender på A eller B. 1,2–2,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2022–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,2–2,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

