- Snitt (beståtte)
- 3,14–3,23C
- Stryk
- 3,8–6,3 %
- Kandidater
- 403–433
- År
- 2009–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2009–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,33–3,67 blant beståtte
3,33–3,67 med stryk
8–10 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,14–3,23
- Snitt med stryk
- 2,95–3,10
- Strykprosent
- 3,8–6,3 %
- Med bokstavkarakter
- 403–433
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 8–10 | 3,33–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2023 | 18–19 | 2,53 (C) | 6–11 % |
| 2022 | 22 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2021 | 18–20 | 2,33–2,59 (D–C) | 15–17 % |
| 2020 | 24–26 | 2,96–3,04 (C) | 4–8 % |
| 2019 | 23–25 | 3,13–3,23 (C) | 4–8 % |
| 2018 | 20–22 | 3,25–3,37 (C) | 5–10 % |
| 2017 | 23–24 | 3,00–3,09 (C) | 0 % |
| 2016 | 24–25 | 3,20–3,29 (C) | 0 % |
| 2015 | 24–26 | 3,25–3,35 (C) | 4–8 % |
| 2014 | 19–21 | 3,18–3,41 (C) | 14–16 % |
| 2013 | 28–30 | 3,00–3,07 (C) | 3–7 % |
| 2012 | 40–42 | 3,05–3,10 (C) | 2–5 % |
| 2011 | 42–46 | 3,52–3,63 (B) | 2–5 % |
| 2010 | 45–50 | 3,20–3,31 (C) | 4–9 % |
| 2009 | 25 | 3,20 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om RL2030
Hva er snittkarakteren i RL2030 ved MF?
Snittet blant beståtte er 3,14–3,23, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 403–433 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i RL2030?
3,8–6,3 % av kandidatene har strøket i RL2030 ved MF i perioden 2009–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i RL2030?
Den vanligste karakteren i RL2030 er C (32–34 % av kandidatene), og 34–37 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir RL2030?
RL2030 Islam: Tradisjon og mangfold - Lektorprogrammet gir 10,0 studiepoeng ved MF vitenskapelig høyskole.
Hvem tar RL2030?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører RL2030?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i RL2030?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere RL-emner ved MF
- RL1010 Religion i historie og samtid
- RL2040 Østlig religiøsitet
- RL1020 Livssynskunnskap og religionspedagogikk
- RL1012 Introduction to Religious Studies and Hinduism and Buddhism
- RL1016 Historie og livssyn: Kristendommens historie og det moderne livssynsmangfold
- RL1015 Historie, livssynskunnskap og pedagogikk
- RL2050 Kristendommens kulturhistorie
- RL2035 Islam: Tradisjon og mangfold
- RLE1010 Religion, etikk og filosofi
- RL1030 Religion og kristendommens historie
Emner studentene på RL2030 også tar
Fra Lektorprogram i KRLE / religion og etikk og samfunnsfag: studentene der tar både RL2030 og disse.
- PPU1020 Pedagogikk 2, didaktikk 2 og praksis 189 kandidater
- MET5010 Kvalitative forskningsmetoder 707 kandidater
- RL5075 Filosofi 148 kandidater
- AVH5055 Masteroppgave Lektorprogram i KRLE/ religion og etikk og samfunnsfag: 124 kandidater
- SAM1000L Innføring i samfunnsfag - Lektorprogrammet 145 kandidater
- SAM1040L Demokrati under press -Lektorprogrammet 116 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2024 har 403–433 kandidater tatt RL2030 (Islam: Tradisjon og mangfold - Lektorprogrammet) ved MF vitenskapelig høyskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,14–3,23 (C), den vanligste karakteren er C, og 34–37 % ender på A eller B. 3,8–6,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,8–6,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

