- Snitt (beståtte)
- 3,80–3,82B
- Stryk
- 0,3–0,5 %
- Kandidater
- 368–373
- År
- 2023–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2023–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,82–3,84 blant beståtte
3,82–3,84 med stryk
128 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,80–3,82
- Snitt med stryk
- 3,77–3,81
- Strykprosent
- 0,3–0,5 %
- Med bokstavkarakter
- 368–373
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 130 | 37 % | 3,75 | 0,0 % |
| Menn | 220 | 63 % | 4,00 | 0,0 % |
Av 350 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2023–2025.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 128 | 3,82–3,84 (B) | 0 % |
| 2024 | 135–137 | 3,74–3,76 (B) | 1 % |
| 2023 | 105–107 | 3,83–3,88 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ACC420N
Hva er snittkarakteren i ACC420N ved NHH?
Snittet blant beståtte er 3,80–3,82, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 368–373 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2023–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ACC420N?
0,3–0,5 % av kandidatene har strøket i ACC420N ved NHH i perioden 2023–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ACC420N?
Den vanligste karakteren i ACC420N er B (43–44 % av kandidatene), og 66–67 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ACC420N?
ACC420N Regnskapsanalyse (N) gir 7,5 studiepoeng ved Norges handelshøyskole.
Hva ligger du an til i ACC420N?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ACC-emner ved NHH
- ACC401N Finansregnskap I (N)
- ACC402N Internkontroll og revisjon (N)
- ACC413 Sustainability & ESG Reporting
- ACC441 Skatte- og avgiftsrett (N)
- ACC440 Foretaksrett (N)
- ACC421B Verdsettelse (N)
- ACC410 Finansregnskap II (N)
- ACC422 Verdsettelse i regnskapet (N)
- ACC420E Strategic Financial Statement Analysis
- ACC440-OSL Foretaksrett
Emner studentene på ACC420N også tar
- FIE400E Investments 5 492 kandidater
- FIE432 Personlig økonomi(N) 5 795 kandidater
- FIE402 Corporate Finance 3 849 kandidater
- FIETHE Selvstendig arbeid i hovedprofilen finansiell økonomi 4 334 kandidater
- ECN402 Econometrics 2 997 kandidater
- ENE452 Seminar: Sustainability and Ethical Challenges 1 999 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2023–2025 har 368–373 kandidater tatt ACC420N (Regnskapsanalyse (N)) ved Norges handelshøyskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,80–3,82 (B), den vanligste karakteren er B, og 66–67 % ender på A eller B. 0,3–0,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2023–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,3–0,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

