BUS400N: Styring av større foretak (N)
- Snitt (beståtte)
- 3,66B
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 3 354
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 3,84 blant beståtte
3,84 med stryk
170 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,66
- Snitt med stryk
- 3,66
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 3 354
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 577 | 48 % | 3,66 | 0,0 % |
| Menn | 1 711 | 52 % | 3,73 | 0,0 % |
Av 3 288 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 98 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 170 | 3,84 (B) | 0 % |
| 2024 | 110 | 3,76 (B) | 0 % |
| 2023 | 134 | 3,87 (B) | 0 % |
| 2022 | 167 | 3,81 (B) | 0 % |
| 2021 | 187 | 3,69 (B) | 0 % |
| 2020 | 190 | 3,78 (B) | 0 % |
| 2019 | 165 | 3,65 (B) | 0 % |
| 2018 | 126 | 3,72 (B) | 0 % |
| 2017 | 169 | 3,70 (B) | 0 % |
| 2016 | 197 | 3,62 (B) | 0 % |
| 2015 | 225 | 3,68 (B) | 0 % |
| 2014 | 232 | 3,64 (B) | 0 % |
| 2013 | 182 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2012 | 148 | 3,69 (B) | 0 % |
| 2011 | 122 | 3,62 (B) | 0 % |
| 2010 | 135 | 3,28 (C) | 0 % |
| 2009 | 98 | 3,45 (C) | 0 % |
| 2008 | 103 | 3,51 (B) | 0 % |
| 2007 | 107 | 3,50 (C) | 0 % |
| 2006 | 137 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2005 | 141 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2004 | 109 | 3,78 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om BUS400N
Hva er snittkarakteren i BUS400N ved NHH?
Snittet blant beståtte er 3,66, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 3 354 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BUS400N?
0 % av kandidatene har strøket i BUS400N ved NHH i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i BUS400N?
Den vanligste karakteren i BUS400N er B (43 % av kandidatene), og 60 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BUS400N?
BUS400N Styring av større foretak (N) gir 7,5 studiepoeng ved Norges handelshøyskole.
Hva ligger du an til i BUS400N?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere BUS-emner ved NHH
- BUS446 Sustainable Business Models
- BUS401 Strategiske lønnsomhetsanalyser og prising (utgått, erstattet av BUS401N/BUS401E)
- BUSTHE Selvstendig arbeid i hovedprofilen økonomisk styring
- BUS402 Finansregnskap I (videreføres som ACC401N)
- BUS441 Konkurransestrategi (utgått, endra kode til ECN433)
- BUS400E Management Control
- BUS425 Verdsettelse med regnskapsanalyse (erstattet av BUS440B)
- BUS438 Strategisk organisering og konkurranse (N)
- BUS422 Investeringsanalyse (erstattet av BUS422E og BUS422N)
- BUS422N Investeringsanalyse (N)
Emner studentene på BUS400N også tar
- FIE432 Personlig økonomi(N) 5 795 kandidater
- FIE400E Investments 5 492 kandidater
- FIE402 Corporate Finance 3 849 kandidater
- FIETHE Selvstendig arbeid i hovedprofilen finansiell økonomi 4 334 kandidater
- ENE452 Seminar: Sustainability and Ethical Challenges 1 999 kandidater
- ECN402 Econometrics 2 997 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 3 354 kandidater tatt BUS400N (Styring av større foretak (N)) ved Norges handelshøyskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,66 (B), den vanligste karakteren er B, og 60 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,84 (B) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

