- Snitt (beståtte)
- 3,19–3,21C
- Stryk
- 4–4,5 %
- Kandidater
- 1 047–1 063
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,86 blant beståtte
3,86 med stryk
29 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,19–3,21
- Snitt med stryk
- 3,04–3,08
- Strykprosent
- 4–4,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 047–1 063
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 29 | 3,86 (B) | 0 % |
| 2024 | 31 | 3,06 (C) | 0 % |
| 2023 | 39 | 3,09 (C) | 10 % |
| 2022 | 31 | 3,25 (C) | 10 % |
| 2021 | 26–28 | 3,65–3,76 (B) | 4–7 % |
| 2020 | 17–20 | 3,16–3,44 (C) | 0 % |
| 2019 | 33–35 | 3,74–3,88 (B) | 0 % |
| 2018 | 35 | 2,35 (D) | 11 % |
| 2017 | 45–46 | 2,41–2,48 (D) | 9 % |
| 2016 | 37 | 3,09 (C) | 8 % |
| 2015 | 83 | 2,88 (C) | 10 % |
| 2014 | 102 | 2,99 (C) | 4 % |
| 2013 | 62–63 | 3,30–3,34 (C) | 5 % |
| 2012 | 39 | 2,31 (D) | 10 % |
| 2011 | 49–50 | 3,29 (C) | 2–4 % |
| 2010 | 69 | 3,30 (C) | 0 % |
| 2009 | 58–59 | 2,96 (C) | 2–3 % |
| 2008 | 85–86 | 3,51 (B) | 1–2 % |
| 2007 | 39 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2006 | 78–80 | 3,31–3,34 (C) | 1–3 % |
| 2005 | 60–62 | 3,77–3,85 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FIE425
Hva er snittkarakteren i FIE425 ved NHH?
Snittet blant beståtte er 3,19–3,21, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 047–1 063 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FIE425?
4–4,5 % av kandidatene har strøket i FIE425 ved NHH i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FIE425?
Den vanligste karakteren i FIE425 er C (29–30 % av kandidatene), og 40–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FIE425?
FIE425 Derivatives and Risk Management gir 7,5 studiepoeng ved Norges handelshøyskole.
Hva ligger du an til i FIE425?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FIE-emner ved NHH
- FIE432 Personlig økonomi(N)
- FIE400E Investments
- FIETHE Selvstendig arbeid i hovedprofilen finansiell økonomi
- FIE402 Corporate Finance
- FIE400N Finansmarkeder (N)
- FIE402E Corporate Finance (expired, replaced by FIE402)
- FIE426 Kapitalforvaltning (N)
- FIE431 Krakk og kriser (N)
- FIE403 Konjunkturanalyse og makropolitikk (E/N)
- FIE433 International Finance
Emner studentene på FIE425 også tar
- NOR10 Norwegian Language for Foreign Students level I (A1) 1 765 kandidater
- ENE452 Seminar: Sustainability and Ethical Challenges 1 999 kandidater
- ECN402 Econometrics 2 997 kandidater
- FIE401 Financial Econometrics 1 535 kandidater
- BUS446 Sustainable Business Models 2 887 kandidater
- ECN421 Behavioral Economics 1 452 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 1 047–1 063 kandidater tatt FIE425 (Derivatives and Risk Management) ved Norges handelshøyskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,19–3,21 (C), den vanligste karakteren er C, og 40–41 % ender på A eller B. 4–4,5 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,86 (B) – opp fra 3,06 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4–4,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

