- Snitt (beståtte)
- 3,42–3,44C
- Stryk
- 2–3 %
- Kandidater
- 1 032–1 053
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 4,11–4,14 blant beståtte
3,95–3,97 med stryk
99–100 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,42–3,44
- Snitt med stryk
- 3,32–3,37
- Strykprosent
- 2–3 %
- Med bokstavkarakter
- 998–1 019
34 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 99–100 | 4,11–4,14 (B) | 4 % |
| 2024 | 35 | 4,69 (A) | 0 % |
| 2023 | 27 | 4,70 (A) | 0 % |
| 2022 | 8 | 5,00 (A) | 0 % |
| 2020 | 34 | – | 0 % |
| 2019 | 17–19 | 3,53–3,76 (B) | 0 % |
| 2018 | 24–25 | 3,36–3,42 (C) | 0 % |
| 2017 | 42–44 | 3,19–3,24 (C) | 2–5 % |
| 2016 | 55–56 | 3,56 (B) | 2–4 % |
| 2015 | 55–56 | 3,07 (C) | 2–4 % |
| 2014 | 125 | 3,16 (C) | 3 % |
| 2013 | 86–87 | 3,45 (C) | 1–2 % |
| 2012 | 94–95 | 3,15 (C) | 1–2 % |
| 2011 | 65–66 | 3,17 (C) | 2–3 % |
| 2010 | 64–66 | 3,59–3,63 (B) | 2–3 % |
| 2009 | 70 | 2,91 (C) | 4 % |
| 2008 | 68–69 | 2,99 (C) | 1–3 % |
| 2007 | 29–32 | 3,00–3,14 (C) | 3–7 % |
| 2006 | 21–22 | 3,48–3,55 (C–B) | 0 % |
| 2004 | 14–17 | 3,20–3,46 (C) | 6–13 % |
Ofte stilte spørsmål om FIE434
Hva er snittkarakteren i FIE434 ved NHH?
Snittet blant beståtte er 3,42–3,44, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 998–1 019 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FIE434?
2–3 % av kandidatene har strøket i FIE434 ved NHH i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FIE434?
Den vanligste karakteren i FIE434 er B (29 % av kandidatene), og 49–50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FIE434?
FIE434 Behavioural Finance and Wealth Management gir 7,5 studiepoeng ved Norges handelshøyskole.
Hva ligger du an til i FIE434?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FIE-emner ved NHH
- FIE432 Personlig økonomi(N)
- FIE400E Investments
- FIETHE Selvstendig arbeid i hovedprofilen finansiell økonomi
- FIE402 Corporate Finance
- FIE400N Finansmarkeder (N)
- FIE402E Corporate Finance (expired, replaced by FIE402)
- FIE426 Kapitalforvaltning (N)
- FIE431 Krakk og kriser (N)
- FIE403 Konjunkturanalyse og makropolitikk (E/N)
- FIE433 International Finance
Emner studentene på FIE434 også tar
- BAN401 Applied Programming and Data Analysis for Business 2 847 kandidater
- ECN421 Behavioral Economics 1 452 kandidater
- FIE401 Financial Econometrics 1 535 kandidater
- FIE459 Sustainable Finance 1 621 kandidater
- FIE441 Taxes and Business Strategy 950 kandidater
- ENE452 Seminar: Sustainability and Ethical Challenges 1 999 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 1 032–1 053 kandidater tatt FIE434 (Behavioural Finance and Wealth Management) ved Norges handelshøyskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,42–3,44 (C), den vanligste karakteren er B, og 49–50 % ender på A eller B. 2–3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2–3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

