FIT834: Kostholdskunnskap
- Snitt (beståtte)
- 3,28C
- Stryk
- 6,1 %
- Kandidater
- 946
- År
- 2008–2023
H2023
snitt 4,38 blant beståtte
4,38 med stryk
8 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,28
- Snitt med stryk
- 3,15
- Strykprosent
- 6,1 %
- Med bokstavkarakter
- 755
191 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 650 | 77 % | 3,36 | 3,2 % |
| Menn | 191 | 23 % | 3,11 | 5,2 % |
Av 841 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2023.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 8 | 4,38 (B) | 0 % |
| 2022 | 40 | 3,80 (B) | 13 % |
| 2021 | 35 | 3,90 (B) | 11 % |
| 2020 | 30 | 3,95 (B) | 27 % |
| 2019 | 60 | 2,80 (C) | 8 % |
| 2018 | 9 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2017 | 28 | 3,14 (C) | 0 % |
| 2016 | 28 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2015 | 70 | 3,21 (C) | 0 % |
| 2014 | 29 | 3,48 (C) | 0 % |
| 2013 | 70 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2012 | 72 | 3,63 (B) | 0 % |
| 2011 | 93 | 3,14 (C) | 0 % |
| 2010 | 119 | 3,18 (C) | 4 % |
| 2009 | 117 | 2,88 (C) | 13 % |
| 2008 | 138 | – | 12 % |
Ofte stilte spørsmål om FIT834
Hva er snittkarakteren i FIT834 ved NIH?
Snittet blant beståtte er 3,28, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 755 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FIT834?
6,1 % av kandidatene har strøket i FIT834 ved NIH i perioden 2008–2023.
Hvilken karakter er vanligst i FIT834?
Den vanligste karakteren i FIT834 er B (36 % av kandidatene), og 42 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FIT834?
FIT834 Kostholdskunnskap gir 5,0 studiepoeng ved Norges idrettshøgskole.
Hva ligger du an til i FIT834?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere FIT-emner ved NIH
Emner studentene på FIT834 også tar
- FIT901 Grunnleggende anatomi, fysiologi og treningslære 235 kandidater
- FIT902 PT som yrke 123 kandidater
- FIT906 PT som yrke 59 kandidater
- FIT904 Helsekommunikasjon og coaching i praksis 59 kandidater
- FIT903 Kostholdskunnskap og veiledning 58 kandidater
- FIT911 Grunnleggende anatomi, fysiologi og treningslære 78 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2023 har 946 kandidater tatt FIT834 (Kostholdskunnskap) ved Norges idrettshøgskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,28 (C), den vanligste karakteren er B, og 42 % ender på A eller B. 6,1 % av kandidatene stryker. I 2023 endte snittet på 4,38 (B) – opp fra 3,80 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

