IS210: Filosofiske perspektiver på idrett
- Snitt (beståtte)
- 3,20C
- Stryk
- 1,7 %
- Kandidater
- 424
- År
- 2009–2025
V2025
snitt 3,52 blant beståtte
3,52 med stryk
23 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,20
- Snitt med stryk
- 3,15
- Strykprosent
- 1,7 %
- Med bokstavkarakter
- 424
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 213 | 60 % | 3,31 | 0,0 % |
| Menn | 143 | 40 % | 3,13 | 0,0 % |
Av 356 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2009–2025.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 23 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2024 | 16 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2023 | 30 | 3,27 (C) | 0 % |
| 2022 | 22 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2021 | 25 | 3,12 (C) | 0 % |
| 2020 | 34 | 3,47 (C) | 0 % |
| 2019 | 23 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2018 | 34 | 3,47 (C) | 0 % |
| 2017 | 31 | 3,06 (C) | 0 % |
| 2016 | 28 | 3,00 (C) | 11 % |
| 2015 | 31 | 2,97 (C) | 0 % |
| 2014 | 29 | 2,97 (C) | 0 % |
| 2013 | 24 | 2,79 (C) | 0 % |
| 2012 | 24 | 3,30 (C) | 17 % |
| 2010 | 21 | 3,33 (C) | 0 % |
| 2009 | 29 | 3,17 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om IS210
Hva er snittkarakteren i IS210 ved NIH?
Snittet blant beståtte er 3,20, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 424 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IS210?
1,7 % av kandidatene har strøket i IS210 ved NIH i perioden 2009–2025.
Hvilken karakter er vanligst i IS210?
Den vanligste karakteren i IS210 er C (42 % av kandidatene), og 36 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IS210?
IS210 Filosofiske perspektiver på idrett gir 10,0 studiepoeng ved Norges idrettshøgskole.
Hvem tar IS210?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører IS210?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IS210?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere IS-emner ved NIH
- IS200 Historiske perspektiver på idrett
- IS205 Sosiologiske perspektiver på idrett
- IS220 Idrett og media
- IS225 Helse, kultur, idrett og samfunn
- IS230 Media og sportsjournalistikk
- IS215 Idrett og medium
- ISD130 Pedagogikk, didaktikk, trenings- og skyteledelse
- ISD120 Treningsledelse, treningsformer, metoder og militær konkurranseskyting
- ISD110 Norsk sportsskytings betydning og internasjonale relasjoner
- ISD150 Tekniske-, miljø- og sikkerhetsmessige krav
Mest tatte emner ved Institutt for idrett og samfunnsvitenskap
- IDR107 Samfunnsvitenskapelige perspektiver på idrett 1 813 kandidater
- IDR111 Ballspill 1 1 381 kandidater
- SPM102 Lederskap i idrett 986 kandidater
- IDR113 Individuelle idretter 1 895 kandidater
- VIT400 Vitenskapsteori og forskningsetikk 834 kandidater
- IDR112 Ballspill 2 748 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 424 kandidater tatt IS210 (Filosofiske perspektiver på idrett) ved Norges idrettshøgskole. Snittkarakteren blant beståtte er 3,20 (C), den vanligste karakteren er C, og 36 % ender på A eller B. 1,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,52 (B) – opp fra 3,31 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

