APL350: Prosjektutvikling og prosjektgjennomføring
- Snitt (beståtte)
- 3,80B
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 834
- År
- 2014–2025
V2025
snitt 3,84 blant beståtte
3,84 med stryk
87 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,80
- Snitt med stryk
- 3,80
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 834
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 396 | 50 % | 3,81 | 0,0 % |
| Menn | 390 | 50 % | 3,81 | 0,0 % |
Av 786 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 87 | 3,84 (B) | 0 % |
| 2024 | 108 | 3,88 (B) | 0 % |
| 2023 | 84 | 3,95 (B) | 0 % |
| 2022 | 89 | 4,11 (B) | 0 % |
| 2021 | 90 | 3,76 (B) | 0 % |
| 2020 | 75 | 3,79 (B) | 0 % |
| 2019 | 66 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2018 | 50 | 3,76 (B) | 0 % |
| 2017 | 53 | 3,64 (B) | 0 % |
| 2016 | 54 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2015 | 49 | 3,71 (B) | 0 % |
| 2014 | 29 | 3,72 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om APL350
Hva er snittkarakteren i APL350 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,80, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 834 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i APL350?
0 % av kandidatene har strøket i APL350 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i APL350?
Den vanligste karakteren i APL350 er B (43 % av kandidatene), og 64 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir APL350?
APL350 Prosjektutvikling og prosjektgjennomføring gir 15,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar APL350?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører APL350?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i APL350?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere APL-emner ved NMBU
- APL240 Miljø og planlegging, del 1
- APL241 Miljø og planlegging, del 2
- APL103 By- og regionplanleggingens historie og fagtradisjon
- APL100 Introduksjon til profesjonsstudie i By- og regionplanlegging
- APL108 Introduksjon til arealplanlegging
- APL102 Arealplanlegging, introduksjonsemne
- APL230 Planteori
- APL250 Lokal planlegging
- APL200 Lokal planlegging
- APL360 Planlegging for bærekraftige byregioner
Emner studentene på APL350 også tar
- JUS320 Plan- og bygningsrett I - planlegging og gjennomføringsvirkemidler 1 760 kandidater
- JUS310 Rettigheter i fast eiendom 869 kandidater
- JUS201 Offentlig saksbehandling og forvaltningsrett 1 953 kandidater
- JUS321 Plan- og bygningsrett II - byggesak 711 kandidater
- JUS220 Miljøforvaltningsrett 2 208 kandidater
- EIE310 Eiendomsmarked og analyse 908 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 834 kandidater tatt APL350 (Prosjektutvikling og prosjektgjennomføring) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,80 (B), den vanligste karakteren er B, og 64 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,84 (B) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

