AQB270: Akvakultur - avl og genetikk
- Snitt (beståtte)
- 3,04–3,21C
- Stryk
- 0,6–1,2 %
- Kandidater
- 165–182
- År
- 2014–2022
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2022
snitt 2,96–3,04 blant beståtte
2,96–3,04 med stryk
23–24 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,04–3,21
- Snitt med stryk
- 3,00–3,18
- Strykprosent
- 0,6–1,2 %
- Med bokstavkarakter
- 145–162
20 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2022 | 23–24 | 2,96–3,04 (C) | 0 % |
| 2021 | 25–26 | 3,12–3,20 (C) | 0 % |
| 2020 | 20 | – | 0 % |
| 2019 | 8–12 | 3,00–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 13–15 | 3,29–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 14–16 | 3,33–3,53 (C–B) | 0 % |
| 2016 | 30–32 | 2,69–2,77 (C) | 3–6 % |
| 2015 | 20–21 | 3,33–3,45 (C) | 0 % |
| 2014 | 12–16 | 2,79–3,21 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om AQB270
Hva er snittkarakteren i AQB270 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,04–3,21, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 145–162 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2022, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i AQB270?
0,6–1,2 % av kandidatene har strøket i AQB270 ved NMBU i perioden 2014–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i AQB270?
Den vanligste karakteren i AQB270 er C (36–40 % av kandidatene), og 33–38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir AQB270?
AQB270 Akvakultur - avl og genetikk gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar AQB270?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører AQB270?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i AQB270?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere AQB-emner ved NMBU
Emner studentene på AQB270 også tar
- BIO314 Fiskens fysiologi og tilpasninger 247 kandidater
- AQX251 Bærekraft og dyrevelferd i akvakultur 290 kandidater
- AQN350 Akvakultur ernæring 150 kandidater
- AQX300 Anvendt Akvakultur 97 kandidater
- AQT251 Laboratoriekurs i internasjonal akvakultur 236 kandidater
- AQT254 Grunnleggende akvakulturteknikk 325 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2022 har 165–182 kandidater tatt AQB270 (Akvakultur - avl og genetikk) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,04–3,21 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–38 % ender på A eller B. 0,6–1,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,6–1,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

