- Snitt (beståtte)
- 3,83–3,90B
- Stryk
- 1,6–3,2 %
- Kandidater
- 184–195
- År
- 2016–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,80–3,93 blant beståtte
3,35–3,67 med stryk
15–17 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,83–3,90
- Snitt med stryk
- 3,71–3,84
- Strykprosent
- 1,6–3,2 %
- Med bokstavkarakter
- 184–195
Kvinner og menn
Av 143 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 82 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 15–17 | 3,80–3,93 (B) | 6–13 % |
| 2024 | 12–14 | 3,86–4,08 (B) | 0 % |
| 2023 | 21 | 4,10 (B) | 0 % |
| 2022 | 32 | 3,84 (B) | 0 % |
| 2021 | 26–27 | 3,88 (B) | 4–7 % |
| 2020 | 22–23 | 3,65–3,77 (B) | 0 % |
| 2019 | 14–15 | 3,71–3,80 (B) | 0 % |
| 2018 | 15–18 | 3,94–4,14 (B) | 6–13 % |
| 2017 | 13–14 | 3,64–3,77 (B) | 0 % |
| 2016 | 14 | 3,79 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om B15-HV
Hva er snittkarakteren i B15-HV ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,83–3,90, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 184–195 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i B15-HV?
1,6–3,2 % av kandidatene har strøket i B15-HV ved NMBU i perioden 2016–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i B15-HV?
Den vanligste karakteren i B15-HV er B (42–45 % av kandidatene), og 65–69 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir B15-HV?
B15-HV Bacheloroppgave gir 15,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar B15-HV?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i B15-HV?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere B-emner ved NMBU
- BUS100 Bedriften – innføring i bedriftsøkonomiske sammenhenger
- BUS120 Personlig økonomi
- BUS133 Excel - fra data til informasjon
- BIO100 Cellebiologi
- BIO130 Generell mikrobiologi I
- BIO120 Genetikk
- BUS220 Finansiering og investering
- BUS134-B Excel i økonomisk virksomhetsstyring
- BUS210 Økonomi- og virksomhetsstyring
- BUS110 Finansregnskap og regnskapsanalyse
Emner studentene på B15-HV også tar
Fra Husdyrvitenskap: studentene der tar både B15-HV og disse.
- HFE200 Generell ernæring 572 kandidater
- KJB100 Introduksjon til biokjemi 381 kandidater
- HFA200 Generell husdyravl 290 kandidater
- HFX133 Utfordringer for framtidas matproduksjon 531 kandidater
- SDG200 Bærekraftige matproduksjonssystemer 355 kandidater
- HFX132 Husdyrbiologi 227 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 184–195 kandidater tatt B15-HV (Bacheloroppgave) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,83–3,90 (B), den vanligste karakteren er B, og 65–69 % ender på A eller B. 1,6–3,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,6–3,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

