- Snitt (beståtte)
- 3,35–3,60C–B
- Stryk
- 12,5–13,1 %
- Kandidater
- 190–193
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
41 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,35–3,60
- Snitt med stryk
- 3,00–3,38
- Strykprosent
- 12,5–13,1 %
- Med bokstavkarakter
- 16–19
174 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
Av 160 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2017–2025.
År for år
6 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 41 | – | 15 % |
| 2023 | 47 | – | 11 % |
| 2021 | 54 | – | 13 % |
| 2020 | 5 | – | 0 % |
| 2019 | 27 | – | 19 % |
| 2017 | 16–19 | 3,35–3,60 (C–B) | 6–12 % |
Ofte stilte spørsmål om BIN310
Hva er snittkarakteren i BIN310 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,35–3,60, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 16–19 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BIN310?
12,5–13,1 % av kandidatene har strøket i BIN310 ved NMBU i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BIN310?
Den vanligste karakteren i BIN310 er B (32–38 % av kandidatene), og 47–56 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BIN310?
BIN310 Utvalgte emner i mikrobiell genomikk gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar BIN310?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører BIN310?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BIN310?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BIN-emner ved NMBU
- BIN210 Introduksjon i bioinformatikk
- BIN315 Utvalgte emner i funksjonell genomikk
- BIN300 Statistisk genomforskning
- BINT302 Internship akvakultur
- BIN301 Genom- og stamtavle-basert prediksjon av genetisk verdi
- BINT301 Internship husdyrvitenskap
- BIN250 Kvantitative ferdigheter i biovitenskap
- BINT300 Internship plantevitenskap
- BIN420 Bioinformatikk for funksjonell meta-omikk
- BIN302 Fenotyping for presisjonslandbruk
Emner studentene på BIN310 også tar
Fra Kjemi og bioteknologi: studentene der tar både BIN310 og disse.
- KJB310 Proteinkjemi 506 kandidater
- BIO322 Avanserte emner i genomikk 630 kandidater
- KJM240 Analytisk kjemi 609 kandidater
- KJM120 Uorganisk kjemi 758 kandidater
- BIO332 Eksperimentell molekylær mikrobiologi 304 kandidater
- KJM230 Fysikalsk kjemi 718 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 190–193 kandidater tatt BIN310 (Utvalgte emner i mikrobiell genomikk) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,35–3,60 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 47–56 % ender på A eller B. 12,5–13,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 12,5–13,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

