ECN122: Makroøkonomi I - Virkemidler for økonomisk vekst, velferd og krisehåndtering
- Snitt (beståtte)
- 3,17C
- Stryk
- 4,4–4,8 %
- Kandidater
- 803
- År
- 2014–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2024
snitt 3,67–3,72 blant beståtte
3,24–3,27 med stryk
33–34 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,17
- Snitt med stryk
- 3,02–3,03
- Strykprosent
- 4,4–4,8 %
- Med bokstavkarakter
- 803
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 315 | 45 % | 3,16 | 4,1 % |
| Menn | 379 | 55 % | 3,22 | 1,8 % |
Av 694 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 86 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2024.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 33–34 | 3,67–3,72 (B) | 12 % |
| 2023 | 26 | 3,62 (B) | 0 % |
| 2022 | 55 | 2,88 (C) | 5 % |
| 2021 | 34 | 2,90 (C) | 9 % |
| 2020 | 75–76 | 3,30 (C) | 1–3 % |
| 2019 | 41–42 | 3,18 (C) | 2–5 % |
| 2018 | 100 | 3,03 (C) | 7 % |
| 2017 | 96 | 3,25 (C) | 4 % |
| 2016 | 106 | 3,19 (C) | 1–2 % |
| 2015 | 125 | 3,07 (C) | 1–2 % |
| 2014 | 112 | 3,19 (C) | 9 % |
Ofte stilte spørsmål om ECN122
Hva er snittkarakteren i ECN122 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,17, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 803 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ECN122?
4,4–4,8 % av kandidatene har strøket i ECN122 ved NMBU i perioden 2014–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ECN122?
Den vanligste karakteren i ECN122 er C (29–30 % av kandidatene), og 39 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ECN122?
ECN122 Makroøkonomi I - Virkemidler for økonomisk vekst, velferd og krisehåndtering gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar ECN122?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører ECN122?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ECN122?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ECN-emner ved NMBU
- ECN110 Mikroøkonomi I - Hvordan tenke som en økonom
- ECN120 Makroøkonomi I - Markeder, økonomisk utvikling, velferd og konjunkturer
- ECN210 Mikroøkonomi I - Konsument, produsent, marked og velferd
- ECN102 Innføring i matematikk for økonomer
- ECN180 Globale utfordringer I. Økonomi og bærekraft
- ECN170 Miljø- og ressursøkonomi
- ECN101 Samfunnsøkonomi for miljø og utvikling
- ECN302 Matematikk for økonomer
- ECN211 Mikroøkonomi II - Institusjoner, spill og markedssvikt
- ECN201 Econometrics
Emner studentene på ECN122 også tar
- BUS220 Finansiering og investering 1 901 kandidaterTas også på Økonomi og administrasjon
- AOS120 Markedsføring 1 380 kandidaterTas også på Økonomi og administrasjon
- BUS110 Finansregnskap og regnskapsanalyse 1 704 kandidaterTas også på Økonomi og administrasjon
- BUS210 Økonomi- og virksomhetsstyring 1 765 kandidaterTas også på Økonomi og administrasjon
- AOS130 Innføring i organisasjonsteori 1 505 kandidaterTas også på Økonomi og administrasjon
- ECN204 Introduksjon til atferdsøkonomi 318 kandidaterTas også på Samfunnsøkonomi
Kort oppsummert
I perioden 2014–2024 har 803 kandidater tatt ECN122 (Makroøkonomi I - Virkemidler for økonomisk vekst, velferd og krisehåndtering) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,17 (C), den vanligste karakteren er C, og 39 % ender på A eller B. 4,4–4,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,4–4,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

