- Snitt (beståtte)
- 3,61–3,64B
- Stryk
- 2,9–3 %
- Kandidater
- 100–102
- År
- 2023–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2023–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,83–3,88 blant beståtte
3,83–3,88 med stryk
34–35 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,61–3,64
- Snitt med stryk
- 3,50–3,53
- Strykprosent
- 2,9–3 %
- Med bokstavkarakter
- 100–102
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 52 | 63 % | 3,69 | 5,8 % |
| Menn | 30 | 37 % | 3,30 | 0,0 % |
Av 82 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2023–2025.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 34–35 | 3,83–3,88 (B) | 0 % |
| 2024 | 32 | 3,38 (C) | 0 % |
| 2023 | 34–35 | 3,59–3,65 (B) | 9 % |
Ofte stilte spørsmål om FORNY220
Hva er snittkarakteren i FORNY220 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,61–3,64, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 100–102 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2023–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FORNY220?
2,9–3 % av kandidatene har strøket i FORNY220 ved NMBU i perioden 2023–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FORNY220?
Den vanligste karakteren i FORNY220 er C (42–43 % av kandidatene), og 48–49 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FORNY220?
FORNY220 Livsløpsvurdering - miljøeffekter av energi- og avfallssystemer gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar FORNY220?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i FORNY220?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FORNY-emner ved NMBU
- FORNY200 Fornybare energikilder og -teknologier
- FORNY100 Energi, miljø og samfunn
- FORNY300 Vind- og vannkraft – ressurs, teknologi og energi
- FORNY240 Energidistribusjon og -lagringssystemer
- FORNY310 Bioenergi - marked og bærekraft
- FORNY150 Investeringsanalyse av energiprosjekter
- FORNY360 Analyser av fornybare energisystemer
- FORNY320 Ressurser i kretsløp - bærekraftig forvaltning av avfallsressurser
- FORNY210 Bioenergi - teknologi og verdikjeder
- FORNY230 Energimarkeder og virkemidler
Emner studentene på FORNY220 også tar
- BIOEC300 Introduksjon til bioøkonomi og biobasert verdiskapning 127 kandidater
- ECN101 Samfunnsøkonomi for miljø og utvikling 797 kandidaterTas også på Fornybar energi
- BIOEC310 Innovasjon i biobaserte næringer 100 kandidater
- BIOEC350 Biologisk produksjon, industrielle prosesser og markeder 98 kandidater
- BIOEC320 Internship 93 kandidater
- M30-BIOEC Masteroppgave 59 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2023–2025 har 100–102 kandidater tatt FORNY220 (Livsløpsvurdering - miljøeffekter av energi- og avfallssystemer) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,61–3,64 (B), den vanligste karakteren er C, og 48–49 % ender på A eller B. 2,9–3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2023–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,9–3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

