JORD160: Introduksjon om jord
- Snitt (beståtte)
- 3,63B
- Stryk
- 0,7 %
- Kandidater
- 866
- År
- 2014–2025
V2025
snitt 3,51 blant beståtte
3,51 med stryk
69 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,63
- Snitt med stryk
- 3,63
- Strykprosent
- 0,7 %
- Med bokstavkarakter
- 699
167 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 655 | 78 % | 3,73 | 0,8 % |
| Menn | 188 | 22 % | 3,43 | 0,0 % |
Av 843 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 69 | 3,51 (B) | 0 % |
| 2024 | 69 | 4,06 (B) | 0 % |
| 2023 | 63 | 3,94 (B) | 0 % |
| 2022 | 57 | 3,72 (B) | 0 % |
| 2021 | 68 | – | 9 % |
| 2020 | 99 | – | 0 % |
| 2019 | 81 | 3,69 (B) | 0 % |
| 2018 | 88 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2017 | 76 | 3,82 (B) | 0 % |
| 2016 | 56 | 3,43 (C) | 0 % |
| 2015 | 70 | 3,01 (C) | 0 % |
| 2014 | 70 | 3,40 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om JORD160
Hva er snittkarakteren i JORD160 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,63, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 699 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JORD160?
0,7 % av kandidatene har strøket i JORD160 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i JORD160?
Den vanligste karakteren i JORD160 er B (34 % av kandidatene), og 59 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JORD160?
JORD160 Introduksjon om jord gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar JORD160?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører JORD160?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i JORD160?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere JORD-emner ved NMBU
- JORD101 Jordlære
- JORD100 Jordlære
- JORD230 Jord som vekstmedium
- JORD310 Jordforurensning og bærekraft
- JORD200 Vann i jorda – felt- og laboratoriekurs
- JORD210 Dynamisk modellering i jord-plante-atmosfære systemet
- JORD231 Gjødslingsplanlegging og presisjonsjordbruk
- JORD330 Jordhelse og bærekraftig bruk av jordressurser
- JORD212 Jordanalyse
- JORD213 Kjemiske og fysiske jordanalyser
Emner studentene på JORD160 også tar
- LAD100 Introduksjon til digitale verktøy 1 381 kandidater
- GEO100 Geologi 1 773 kandidater
- LAA115 Introduksjon til profesjonsstudiet 815 kandidater
- PHG215 Landskapsplanter - etablering, skjøtsel og bevaring 796 kandidater
- PHG213 Landskapsplanter - Planteplan i praksis 793 kandidater
- PHG113 Landskapsplanter - Økologi og bærekraftig plantebruk 710 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 866 kandidater tatt JORD160 (Introduksjon om jord) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,63 (B), den vanligste karakteren er B, og 59 % ender på A eller B. 0,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,51 (B) – ned fra 4,06 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

