- Snitt (beståtte)
- 3,71–3,80B
- Stryk
- 0,6–1,2 %
- Kandidater
- 160–171
- År
- 2015–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2015–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,75–3,89 blant beståtte
3,00–3,50 med stryk
9–11 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,71–3,80
- Snitt med stryk
- 3,67–3,78
- Strykprosent
- 0,6–1,2 %
- Med bokstavkarakter
- 160–171
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 9–11 | 3,75–3,89 (B) | 10–20 % |
| 2024 | 8–9 | 4,13–4,22 (B) | 0 % |
| 2023 | 20 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2022 | 14–16 | 3,53–3,73 (B) | 0 % |
| 2021 | 16 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2020 | 15 | 3,80 (B) | 0 % |
| 2019 | 10–12 | 3,18–3,36 (C) | 0 % |
| 2018 | 14–16 | 3,19–3,43 (C) | 0 % |
| 2017 | 19 | 3,89 (B) | 0 % |
| 2016 | 17–18 | 3,61–3,71 (B) | 0 % |
| 2015 | 18–19 | 3,72–3,74 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om M30-MAT
Hva er snittkarakteren i M30-MAT ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,71–3,80, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 160–171 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2015–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i M30-MAT?
0,6–1,2 % av kandidatene har strøket i M30-MAT ved NMBU i perioden 2015–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i M30-MAT?
Den vanligste karakteren i M30-MAT er B (49–52 % av kandidatene), og 64–68 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir M30-MAT?
M30-MAT Masteroppgave gir 30,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar M30-MAT?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører M30-MAT?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i M30-MAT?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere M-emner ved NMBU
- MATH100 Brukerkurs i matematikk
- MATH111 Kalkulus 1
- MATH112 Kalkulus 2
- MATH113 Lineær algebra og lineære differensiallikninger
- MATH280 Anvendt lineær algebra
- M30-ØA Masteroppgave
- MATH121 Kalkulus
- MAST300 Planlegging av masteroppgaven
- MAST303 Planlegging av masteroppgaven ved Eiendom og Eiendomsutvikling
- M30-LA Masteroppgave
Emner studentene på M30-MAT også tar
Fra Matvitenskap og ernæring: studentene der tar både M30-MAT og disse.
- MVI395 Trygghet i industrielle prosesser 208 kandidater
- MVI321 Fermenteringsmikrobiologi 259 kandidater
- MVI275 Matplanter 250 kandidater
- MVI385 Produktutvikling av mat 279 kandidater
- MVI383A Meieriteknologi 163 kandidater
- MVI100 Introduksjon til mat, teknologi og helse 280 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2015–2025 har 160–171 kandidater tatt M30-MAT (Masteroppgave) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,71–3,80 (B), den vanligste karakteren er B, og 64–68 % ender på A eller B. 0,6–1,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2015–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,6–1,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

