- Snitt (beståtte)
- 3,54–3,65B
- Stryk
- 0,9–2 %
- Kandidater
- 198–214
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,35–3,73 blant beståtte
3,35–3,73 med stryk
14–18 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,54–3,65
- Snitt med stryk
- 3,47–3,61
- Strykprosent
- 0,9–2 %
- Med bokstavkarakter
- 198–214
Kvinner og menn
Av 156 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 14–18 | 3,35–3,73 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 12–14 | 3,93–4,17 (B) | 0 % |
| 2022 | 13–14 | 3,57–3,69 (B) | 0 % |
| 2021 | 24 | 4,50 (A) | 0 % |
| 2020 | 33 | 4,15 (B) | 0 % |
| 2019 | 14 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2018 | 19–21 | 2,89–3,00 (C) | 5–10 % |
| 2017 | 18–20 | 3,00–3,21 (C) | 0 % |
| 2016 | 18–20 | 3,12–3,22 (C) | 5–11 % |
| 2015 | 16–17 | 3,41–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2014 | 17–19 | 3,16–3,35 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MVI230
Hva er snittkarakteren i MVI230 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,54–3,65, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 198–214 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MVI230?
0,9–2 % av kandidatene har strøket i MVI230 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MVI230?
Den vanligste karakteren i MVI230 er B (40–43 % av kandidatene), og 57–61 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MVI230?
MVI230 Matvaretrygghet og -hygiene gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar MVI230?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører MVI230?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i MVI230?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MVI-emner ved NMBU
- MVI292 Immunsystemet, mat og helse
- MVI276 Ølbrygging
- MVI322 Patogene mikroorganismer
- MVI100 Introduksjon til mat, teknologi og helse
- MVI385 Produktutvikling av mat
- MVI321 Fermenteringsmikrobiologi
- MVI275 Matplanter
- MVI274 Muskelmat -råvare og teknologi
- MVI310 Makronæringsstoffer, deres struktur og funksjonalitet
- MVI220 Næringsmiddelmikrobiologi
Emner studentene på MVI230 også tar
- MVI240 Sensorisk analyse 209 kandidaterTas også på Matvitenskap og ernæring
- MVI395 Trygghet i industrielle prosesser 208 kandidaterTas også på Matvitenskap og ernæring
- MVI273 Melk og melkebehandling 204 kandidaterTas også på Mat, teknologi og helse
- MVI261 Prosessteknologi II 214 kandidaterTas også på Matvitenskap og ernæring
- MVI383A Meieriteknologi 163 kandidaterTas også på Matvitenskap og ernæring
- MVI320 Fisketeknologi 156 kandidaterTas også på Matvitenskap og ernæring
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 198–214 kandidater tatt MVI230 (Matvaretrygghet og -hygiene) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,54–3,65 (B), den vanligste karakteren er B, og 57–61 % ender på A eller B. 0,9–2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,9–2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

