- Snitt (beståtte)
- 3,30–3,38C
- Stryk
- 1,5 %
- Kandidater
- 194–203
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,77–3,87 blant beståtte
3,77–3,87 med stryk
45–47 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,30–3,38
- Snitt med stryk
- 3,25–3,33
- Strykprosent
- 1,5 %
- Med bokstavkarakter
- 194–203
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 108 | 64 % | 3,48 | 0,0 % |
| Menn | 62 | 36 % | 3,42 | 0,0 % |
Av 170 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 45–47 | 3,77–3,87 (B) | 0 % |
| 2023 | 33–34 | 3,50–3,58 (B) | 0 % |
| 2021 | 27–29 | 3,21–3,36 (C) | 0 % |
| 2019 | 34 | 2,65 (C) | 9 % |
| 2017 | 28–29 | 2,93–3,00 (C) | 0 % |
| 2015 | 20–21 | 3,50–3,57 (B) | 0 % |
| 2014 | 7–9 | 3,33–3,57 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PJH230
Hva er snittkarakteren i PJH230 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,30–3,38, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 194–203 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PJH230?
1,5 % av kandidatene har strøket i PJH230 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PJH230?
Den vanligste karakteren i PJH230 er C (34–36 % av kandidatene), og 44–46 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PJH230?
PJH230 Frukt og bær gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar PJH230?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i PJH230?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere PJH-emner ved NMBU
- PJH105 Urbant landbruk
- PJH102 Innføringsemne i plantevitenskap
- PJH212 Fôrvekster og frøvekster
- PJH250 Planteproduksjon i regulert klima
- PJH251 Produksjon av utplantingsplanter av blomster og grønnsaker i veksthus
- PJH240 Grønnsaker og potet
- PJH205 Urbant landbruk - semesteroppgave
- PJH340 Kvalitet i matplanter
- PJH370 Produksjon av fremtidens planteprodukter
- PJH260 Semesteroppgave produksjonsfag
Emner studentene på PJH230 også tar
Fra Plantevitenskap: studentene der tar både PJH230 og disse.
- HFX133 Utfordringer for framtidas matproduksjon 531 kandidater
- JORD230 Jord som vekstmedium 161 kandidater
- BOT200 Plantefysiologi 363 kandidater
- PLV200 Sykdommer, skadedyr og ugras i jord- og hagebruk 113 kandidater
- JORD100 Jordlære 270 kandidater
- BIO244 Plantebioteknologi: Celle- og vevskultur og genmodifisering 197 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 194–203 kandidater tatt PJH230 (Frukt og bær) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,30–3,38 (C), den vanligste karakteren er C, og 44–46 % ender på A eller B. 1,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 60–75 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

