TBA100: Bygningshistorie
- Snitt (beståtte)
- 3,80B
- Stryk
- 0,7 %
- Kandidater
- 580
- År
- 2014–2025
V2025
79 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,80
- Snitt med stryk
- 3,80
- Strykprosent
- 0,7 %
- Med bokstavkarakter
- 125
455 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 320 | 59 % | 3,86 | 0,0 % |
| Menn | 225 | 41 % | 4,00 | 0,0 % |
Av 545 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 79 | – | 0 % |
| 2024 | 52 | – | 0 % |
| 2023 | 71 | – | 0 % |
| 2022 | 70 | – | 0 % |
| 2021 | 86 | – | 0 % |
| 2020 | 48 | – | 0 % |
| 2019 | 49 | – | 8 % |
| 2018 | 22 | 3,86 (B) | 0 % |
| 2017 | 21 | 3,57 (B) | 0 % |
| 2016 | 35 | 3,77 (B) | 0 % |
| 2015 | 21 | 3,95 (B) | 0 % |
| 2014 | 26 | 3,85 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TBA100
Hva er snittkarakteren i TBA100 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,80, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 125 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TBA100?
0,7 % av kandidatene har strøket i TBA100 ved NMBU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TBA100?
Den vanligste karakteren i TBA100 er C (40 % av kandidatene), og 58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TBA100?
TBA100 Bygningshistorie gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar TBA100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TBA100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TBA100?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TBA-emner ved NMBU
- TBA110 Frihåndstegning
- TBA270 Bygningsadministrasjon og prosjektledelse
- TBA210 Bygningsfysikk med bærekraft
- TBA201 Geoteknikk
- TBA224 Konstruksjonsteknikk II Bygg
- TBA190 Trehus med bærekraft
- TBA222 Konstruksjonsteknikk stål og tre
- TBA320 Konstruksjonsteknikk III Bygg
- TBA223 Konstruksjonsteknikk betong
- TBA331 Bygningsfysisk simulering
Emner studentene på TBA100 også tar
- LAD100 Introduksjon til digitale verktøy 1 381 kandidater
- JUS201 Offentlig saksbehandling og forvaltningsrett 1 953 kandidater
- JUS320 Plan- og bygningsrett I - planlegging og gjennomføringsvirkemidler 1 760 kandidater
- JUS220 Miljøforvaltningsrett 2 208 kandidater
- APL103 By- og regionplanleggingens historie og fagtradisjon 561 kandidater
- APL200 Lokal planlegging 287 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 580 kandidater tatt TBA100 (Bygningshistorie) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,80 (B), den vanligste karakteren er C, og 58 % ender på A eller B. 0,7 % av kandidatene stryker. I 2018 endte snittet på 3,86 (B) – opp fra 3,57 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

