- Snitt (beståtte)
- 3,29–3,32C
- Stryk
- 3,3–3,9 %
- Kandidater
- 329–336
- År
- 2015–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2015–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,73 blant beståtte
2,45 med stryk
29 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,29–3,32
- Snitt med stryk
- 3,16–3,21
- Strykprosent
- 3,3–3,9 %
- Med bokstavkarakter
- 316–323
13 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 29 | 2,73 (C) | 10 % |
| 2024 | 32 | 3,34 (C) | 0 % |
| 2023 | 31 | 3,55 (B) | 0 % |
| 2022 | 34–35 | 3,43–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2021 | 36 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2020 | 13 | – | 0 % |
| 2019 | 21–23 | 3,33–3,45 (C) | 5–9 % |
| 2018 | 31 | 4,07 (B) | 10 % |
| 2017 | 32–34 | 3,31–3,39 (C) | 3–6 % |
| 2016 | 24–26 | 2,77–2,95 (C) | 12–13 % |
| 2015 | 46 | 2,96 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TEL240
Hva er snittkarakteren i TEL240 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,29–3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 316–323 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2015–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TEL240?
3,3–3,9 % av kandidatene har strøket i TEL240 ved NMBU i perioden 2015–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TEL240?
Den vanligste karakteren i TEL240 er C (31–32 % av kandidatene), og 42–43 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TEL240?
TEL240 Reguleringsteknikk og automasjon gir 10,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar TEL240?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TEL240?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TEL240?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TEL-emner ved NMBU
Emner studentene på TEL240 også tar
Fra Anvendt robotikk: studentene der tar både TEL240 og disse.
- FYS235 Elektronikk 837 kandidater
- TIP150 Moderne verkstedteknikk, innføringsemne 424 kandidater
- INF250 Bildeanalyse 750 kandidater
- FYS103 Måleteknikk og dataanalyse 701 kandidater
- DAT110 Innføring i dataanalyse og -visualisering 308 kandidater
- INF205 Ressurseffektiv programmering 107 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2015–2025 har 329–336 kandidater tatt TEL240 (Reguleringsteknikk og automasjon) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,29–3,32 (C), den vanligste karakteren er C, og 42–43 % ender på A eller B. 3,3–3,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,73 (C) – ned fra 3,34 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2015–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,3–3,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

