- Snitt (beståtte)
- 3,41–3,54C–B
- Stryk
- 5,6–6,7 %
- Kandidater
- 310–325
- År
- 2014–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
12 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,41–3,54
- Snitt med stryk
- 3,32–3,49
- Strykprosent
- 5,6–6,7 %
- Med bokstavkarakter
- 148–162
161 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 12 | – | 58 % |
| 2024 | 27 | – | 30 % |
| 2023 | 32–33 | – | 3–6 % |
| 2022 | 21 | – | 0 % |
| 2021 | 33 | – | 0 % |
| 2020 | 37 | – | 0 % |
| 2019 | 9–11 | 3,90–4,10 (B) | 0 % |
| 2018 | 28–30 | 3,48–3,59 (C–B) | 0 % |
| 2017 | 17–21 | 3,22–3,53 (C–B) | 5–11 % |
| 2016 | 28–30 | 3,38–3,52 (C–B) | 0 % |
| 2015 | 34–36 | 3,43–3,51 (C–B) | 0 % |
| 2014 | 32–34 | 3,31–3,35 (C) | 3–6 % |
Ofte stilte spørsmål om TIP100
Hva er snittkarakteren i TIP100 ved NMBU?
Snittet blant beståtte er 3,41–3,54, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 148–162 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TIP100?
5,6–6,7 % av kandidatene har strøket i TIP100 ved NMBU i perioden 2014–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TIP100?
Den vanligste karakteren i TIP100 er B (43–47 % av kandidatene), og 47–52 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TIP100?
TIP100 Industriell innovasjon og teknologi gir 5,0 studiepoeng ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet.
Hvem tar TIP100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TIP100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TIP100?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TIP-emner ved NMBU
Emner studentene på TIP100 også tar
Fra Økonomi og administrasjon: studentene der tar både TIP100 og disse.
- BUS110 Finansregnskap og regnskapsanalyse 1 704 kandidater
- BUS220 Finansiering og investering 1 901 kandidater
- AOS120 Markedsføring 1 380 kandidater
- ECN120 Makroøkonomi I - Markeder, økonomisk utvikling, velferd og konjunkturer 1 877 kandidater
- BUS210 Økonomi- og virksomhetsstyring 1 765 kandidater
- ECN102 Innføring i matematikk for økonomer 1 196 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 310–325 kandidater tatt TIP100 (Industriell innovasjon og teknologi) ved Norges miljø- og biovitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,41–3,54 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 47–52 % ender på A eller B. 5,6–6,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,6–6,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

