- Snitt (beståtte)
- 3,56–3,59B
- Stryk
- 9,6–10,1 %
- Kandidater
- 416–428
- År
- 2016–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 3,82 blant beståtte
3,41 med stryk
37 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,56–3,59
- Snitt med stryk
- 3,20–3,24
- Strykprosent
- 9,6–10,1 %
- Med bokstavkarakter
- 416–428
Kvinner og menn
Av 354 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 87 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2024.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 37 | 3,82 (B) | 11 % |
| 2023 | 38 | 3,42 (C) | 0 % |
| 2022 | 40–41 | 3,33 (C) | 3–5 % |
| 2021 | 36–37 | 3,18–3,24 (C) | 8 % |
| 2020 | 93 | 4,16 (B) | 5 % |
| 2019 | 40–44 | 3,44–3,62 (C–B) | 16–18 % |
| 2018 | 44–45 | 3,22–3,24 (C) | 16 % |
| 2017 | 50–53 | 3,47–3,54 (C–B) | 11–12 % |
| 2016 | 38–40 | 3,10–3,16 (C) | 20–21 % |
Ofte stilte spørsmål om BI217F
Hva er snittkarakteren i BI217F ved Nord?
Snittet blant beståtte er 3,56–3,59, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 416–428 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BI217F?
9,6–10,1 % av kandidatene har strøket i BI217F ved Nord i perioden 2016–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BI217F?
Den vanligste karakteren i BI217F er B (43–45 % av kandidatene), og 53–54 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BI217F?
BI217F Mikrobiologi gir 10,0 studiepoeng ved Nord universitet.
Hvem tar BI217F?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører BI217F?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BI217F?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BI-emner ved Nord
- BID1003 Fuglekjennskap Nettbasert - Bilder Norge
- BI105F Zoofysiologi
- BI122F Genetikk og evolusjon
- BI210F Molekylær cellebiologi
- BI132F Biokjemi og cellebiologi
- BIO101 Kjemi, miljø og forurensning
- BIO140 Genetikk, atferd og evolusjon
- BI206F Marinbiologi
- BID1004 Fuglekjennskap Nettbasert - Lyder Norge
- BID902 Fuglers utseende nasjonalt - Norge
Emner studentene på BI217F også tar
Fra Joint Bachelor Degree in Animal Science: studentene der tar både BI217F og disse.
- KJ103F Kjemi og biofysikk 389 kandidater
- BI231F Histologi og embryologi 344 kandidater
- AK122F Akvakultur 511 kandidater
- BIO1001 Biologisk mangfold 2 - Vertebrater 232 kandidater
- BOT1000 Fôrplanter og giftige planter 76 kandidater
- BIO1023 Toksikologi 79 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2024 har 416–428 kandidater tatt BI217F (Mikrobiologi) ved Nord universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,56–3,59 (B), den vanligste karakteren er B, og 53–54 % ender på A eller B. 9,6–10,1 % av kandidatene stryker. I 2024 endte snittet på 3,82 (B) – opp fra 3,42 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 9,6–10,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

