- Snitt (beståtte)
- 4,13–4,16B
- Stryk
- 0,8–1,6 %
- Kandidater
- 127–130
- År
- 2021–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2021–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 4,00–4,08 blant beståtte
3,81–3,98 med stryk
41–43 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 4,13–4,16
- Snitt med stryk
- 4,06–4,13
- Strykprosent
- 0,8–1,6 %
- Med bokstavkarakter
- 127–130
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 41 | 35 % | 4,17 | 0,0 % |
| Menn | 77 | 65 % | 4,14 | 0,0 % |
Av 118 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2021–2025.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 41–43 | 4,00–4,08 (B) | 2–5 % |
| 2023 | 46–47 | 4,60–4,63 (A) | 0 % |
| 2021 | 40 | 3,70 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ENT5011
Hva er snittkarakteren i ENT5011 ved Nord?
Snittet blant beståtte er 4,13–4,16, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 127–130 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENT5011?
0,8–1,6 % av kandidatene har strøket i ENT5011 ved Nord i perioden 2021–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ENT5011?
Den vanligste karakteren i ENT5011 er B (58–60 % av kandidatene), og 86–88 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENT5011?
ENT5011 Innovasjon og forretningsutvikling gir 15,0 studiepoeng ved Nord universitet.
Hva ligger du an til i ENT5011?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ENT-emner ved Nord
- ENT5004 Digital innovasjon
- ENT5010 Innovasjonsledelse
- ENT102L Experience of Nature
- ENT5008 Sosialt og bærekraftig entreprenørskap
- ENT105L Experience of Art, Architecture and Cultural Heritage
- ENT2000 Entreprenørskap og verdiskaping
- ENT104L Experience Pedagogy
- ENT1001 Pedagogisk entreprenørskap og innovative undervisningsmetoder
- ENT5009 Digital transformasjon
- ENT5007 Innovasjonsledelse
Emner studentene på ENT5011 også tar
- LED5019 Prosjektledelse 83 kandidater
- LED5006 Ledelse, team og endring i teknologidrevne bedrifter 115 kandidater
- MAF5003 Industriell markedsføring 103 kandidater
- LED5005 Strategisk ledelse av teknologibedrifter i dynamiske omgivelser 104 kandidater
- ORG5007 Kontraktsforhandlinger - grunnleggende prinsipper 57 kandidater
- ORG5016 Sirkulær økonomi, forretningsmodeller og innovasjon 45 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2021–2025 har 127–130 kandidater tatt ENT5011 (Innovasjon og forretningsutvikling) ved Nord universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 4,13–4,16 (B), den vanligste karakteren er B, og 86–88 % ender på A eller B. 0,8–1,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 0,8–1,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

