- Snitt (beståtte)
- 3,19–3,24C
- Stryk
- 6,7–8,7 %
- Kandidater
- 203–214
- År
- 2018–2024
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2024. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2024
snitt 2,86–3,14 blant beståtte
2,22–2,75 med stryk
7–10 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,19–3,24
- Snitt med stryk
- 2,92–3,02
- Strykprosent
- 6,7–8,7 %
- Med bokstavkarakter
- 203–214
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 110 | 68 % | 3,42 | 7,3 % |
| Menn | 51 | 32 % | 3,31 | 0,0 % |
Av 161 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 83 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2024.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 7–10 | 2,86–3,14 (C) | 11–25 % |
| 2023 | 13–16 | 2,78–3,14 (C) | 38–46 % |
| 2022 | 21 | 2,81 (C) | 0 % |
| 2021 | 26 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2020 | 68–70 | 3,42 (C) | 3–6 % |
| 2019 | 39–40 | 3,32 (C) | 3–5 % |
| 2018 | 29–31 | 3,15–3,31 (C) | 13–14 % |
Ofte stilte spørsmål om SAM1002
Hva er snittkarakteren i SAM1002 ved Nord?
Snittet blant beståtte er 3,19–3,24, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 203–214 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SAM1002?
6,7–8,7 % av kandidatene har strøket i SAM1002 ved Nord i perioden 2018–2024. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir SAM1002?
SAM1002 Samfunnsfag 1B, 5-10 gir 15,0 studiepoeng ved Nord universitet.
Hvem tar SAM1002?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører SAM1002?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i SAM1002?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere SAM-emner ved Nord
- SAM1013 Samfunnsfag 2
- SAM1015 Samfunnsfag i dagens skole
- SAM1012 Samfunnsfag 1
- SAM1016 Identitet, fellesskap og deltagelse
- SAM1008 Demokrati, medborgerskap og politikk
- SAM1001 Samfunnsfag 1A, 5-10
- SAM2001 Samfunnsfag 2A, 5-10
- SAM2002 Samfunnsfag 2B, 5-10
- SAM1009 Samfunn og miljø - samfunnsfaget i praksis
- SAM2000 Bacheloroppgave i selvvalgt bachelorgrad
Emner studentene på SAM1002 også tar
Fra Grunnskolelærerutdanning master 5-10: studentene der tar både SAM1002 og disse.
- VIT5002 Vitenskapsteori og metodologi, 5-10 395 kandidater
- PEL2002 Pedagogikk og elevkunnskap 2, 5-10 386 kandidater
- PEL1004 Pedagogikk og elevkunnskap 1B, 5-10 487 kandidater
- MAT2004 Matematikk 2B, 5-10 318 kandidater
- PEL1003 Pedagogikk og elevkunnskap 1A, 5-10 564 kandidater
- MAT2003 Matematikk 2A, 5-10 355 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2024 har 203–214 kandidater tatt SAM1002 (Samfunnsfag 1B, 5-10) ved Nord universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,19–3,24 (C), og 37–40 % ender på A eller B. 6,7–8,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,7–8,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

