Hopp til innhold

SYK1009: Grunnleggende sykepleie

Snitt (beståtte)
2,85–2,88C
Stryk
3,4–4,2 %
Kandidater
259–264
År
2021–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2021–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2025

snitt 3,17–3,20 blant beståtte

3,08–3,15 med stryk

71–73 kandidater

5
A7 %
20
B27–28
30
C41–42
14
D19–20
1–2
E1–3
1–2
F1–3
V2021V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2021: 2,88–2,94V2022: 2,64V2023: 2,65–2,71V2024: 2,84V2025: 3,17–3,20V2021V2022V2023V2024V20253,17–3,20

Stryk per termin

25 %12.5 %V2021: 0 %V2022: 1–3 %V2023: 7–8 %V2024: 10 %V2025: 1–3 %V2021V2022V2023V2024V20251–3 %
4–5
A11–12
23 %
B60
36 %
C94
21 %
D55
11–12
E30–32
3–4
F9–11

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,85–2,88
Snitt med stryk
2,73–2,78
Strykprosent
3,4–4,2 %
Med bokstavkarakter
259–264

Kvinner og menn

Av 235 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 92 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2021–2025.

År for år

5 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202571–733,17–3,20 (C)1–3 %
2024422,84 (C)10 %
202340–412,65–2,71 (C)7–8 %
202274–752,64 (C)1–3 %
202132–332,88–2,94 (C)0 %

Ofte stilte spørsmål om SYK1009

Hva er snittkarakteren i SYK1009 ved Nord?

Snittet blant beståtte er 2,85–2,88, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 259–264 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2021–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i SYK1009?

3,4–4,2 % av kandidatene har strøket i SYK1009 ved Nord i perioden 2021–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i SYK1009?

Den vanligste karakteren i SYK1009 er C (36 % av kandidatene), og 27–28 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir SYK1009?

SYK1009 Grunnleggende sykepleie gir 12,0 studiepoeng ved Nord universitet.

Hvem tar SYK1009?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører SYK1009?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i SYK1009?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere SYK-emner ved Nord

Emner studentene på SYK1009 også tar

Fra Bachelor i sykepleie, deltid - 4 år: studentene der tar både SYK1009 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2021–2025 har 259–264 kandidater tatt SYK1009 (Grunnleggende sykepleie) ved Nord universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,85–2,88 (C), den vanligste karakteren er C, og 27–28 % ender på A eller B. 3,4–4,2 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2021–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,4–4,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.