TLB110: Bilteknologi og fysikk
- Snitt (beståtte)
- 2,98C
- Stryk
- 20,7 %
- Kandidater
- 1 123
- År
- 2016–2025
H2025
snitt 2,91 blant beståtte
2,10 med stryk
97 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,98
- Snitt med stryk
- 2,37
- Strykprosent
- 20,7 %
- Med bokstavkarakter
- 1 011
112 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 316 | 33 % | 2,86 | 23,7 % |
| Menn | 639 | 67 % | 3,08 | 19,1 % |
Av 955 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 112 | 2,93 (C) | 24 % |
| 2024 | 134 | 3,15 (C) | 24 % |
| 2023 | 131 | 2,73 (C) | 29 % |
| 2022 | 141 | 3,03 (C) | 26 % |
| 2021 | 106 | 3,11 (C) | 20 % |
| 2020 | 113 | 2,89 (C) | 19 % |
| 2019 | 100 | 3,10 (C) | 18 % |
| 2018 | 98 | 2,71 (C) | 13 % |
| 2017 | 101 | 3,10 (C) | 15 % |
| 2016 | 87 | 3,03 (C) | 11 % |
Ofte stilte spørsmål om TLB110
Hva er snittkarakteren i TLB110 ved Nord?
Snittet blant beståtte er 2,98, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 011 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TLB110?
20,7 % av kandidatene har strøket i TLB110 ved Nord i perioden 2016–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TLB110?
Den vanligste karakteren i TLB110 er C (30 % av kandidatene), og 24 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TLB110?
TLB110 Bilteknologi og fysikk gir 10,0 studiepoeng ved Nord universitet.
Hvem tar TLB110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TLB110?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TLB110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TLB-emner ved Nord
- TLB1410 Trafikk og psykologi
- TLB251 Kandidatoppgave
- TLB222 Veiledet undervisningspraksis 2. år
- TLB230 Trafikken i samfunnet
- TLB212 Pedagogikk og yrkesdidaktikk 2. år
- TLB120 Trafikk og jus
- TLB221 Veiledet undervisningspraksis 1. år
- TLB211 Pedagogikk og yrkesdidaktikk 1. år
- TLB130 IKT i undervisningen
- TLB305 Vitenskapsteori og metode
Emner studentene på TLB110 også tar
- TRA1001 Trafikal kompetanse og førerferdighet 767 kandidater
- TRA1003 Pedagogikk og yrkesdidaktikk 1 730 kandidater
- TRA1005 Juss i veitrafikk 575 kandidater
- TRA1004 Pedagogikk og yrkesdidaktikk 2 591 kandidater
- TRA1002 Veiledet undervisningspraksis 1 577 kandidater
- TRA2005 Veiledet undervisningspraksis 2 564 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 1 123 kandidater tatt TLB110 (Bilteknologi og fysikk) ved Nord universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,98 (C), den vanligste karakteren er C, og 24 % ender på A eller B. 20,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,93 (C) – ned fra 3,15 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

