VPL1001: Helse, funksjonsnedsettelse og sykdom
- Snitt (beståtte)
- 2,96–3,03C
- Stryk
- 36,1–37,5 %
- Kandidater
- 175–181
- År
- 2018–2020
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2020. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2020
snitt 3,38–3,86 blant beståtte
2,67–3,38 med stryk
7–11 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,96–3,03
- Snitt med stryk
- 1,87–1,92
- Strykprosent
- 36,1–37,5 %
- Med bokstavkarakter
- 175–181
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 114 | 72 % | 3,06 | 36,8 % |
| Menn | 45 | 28 % | 3,24 | 44,4 % |
Av 159 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2018–2020.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2020 | 52–57 | 3,51–3,68 (B) | 29–32 % |
| 2019 | 67–68 | 2,69–2,76 (C) | 62–63 % |
| 2018 | 56 | 2,67 (C) | 13 % |
Ofte stilte spørsmål om VPL1001
Hva er snittkarakteren i VPL1001 ved Nord?
Snittet blant beståtte er 2,96–3,03, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 175–181 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2020, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i VPL1001?
36,1–37,5 % av kandidatene har strøket i VPL1001 ved Nord i perioden 2018–2020. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i VPL1001?
Den vanligste karakteren i VPL1001 er F (36–38 % av kandidatene), og 19–20 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir VPL1001?
VPL1001 Helse, funksjonsnedsettelse og sykdom gir 15,0 studiepoeng ved Nord universitet.
Hva ligger du an til i VPL1001?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere VPL-emner ved Nord
- VPL1006 Helse, funksjonsnedsettelse og sykdom
- VPL1008 Public Health Work
- VPL1004 Profesjon, verdigrunnlag og rettigheter
- VPL2002 Miljøterapi, habilitering og rehabilitering
- VPL2003 Medborgerskap og likeverdige tjenester
- VPL211 Pedagogikk og psykologi
- VPL1002 Miljøarbeid og helsefremming
- VPL2001 Bacheloroppgave i vernepleie
- VPL2000 Brukerorienterte tjenester i velferdsorganisasjoner
- VPL1000 Velferdsstatens oppbygging, yrkesrolle, kommunikasjon og etikk
Emnekoden VPL1001 ved andre læresteder
- Høgskolen i Innlandet 213 kandidater
Mest tatte emner ved Fakultet for sykepleie og helsevitenskap (FSH)
- HEL1000 Helsepersonells felles kunnskaps- og verdigrunnlag 2 627 kandidater
- SYK1003 Anatomi, fysiologi og biokjemi 2 420 kandidater
- SYK2000 Patologi, sykdomslære og farmakologi 2 298 kandidater
- SYK1006 Legemiddelhåndtering og medikamentregning 2 292 kandidater
- SYK1005 Kommunikasjon, psykologi, pedagogikk og sosiologi 2 003 kandidater
- SYK1004 Grunnleggende sykepleie 1 986 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2020 har 175–181 kandidater tatt VPL1001 (Helse, funksjonsnedsettelse og sykdom) ved Nord universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,96–3,03 (C), den vanligste karakteren er F, og 19–20 % ender på A eller B. 36,1–37,5 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2020, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 36,1–37,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

